Oto toruński kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Box2 Polecamy Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Poseł PO Tomasz Lenz i marszałek województwa Piotr Całbecki przedstawili toruńską kandydaturę do Parlamentu Europejskiego. Czwarte miejsce na regionalnej liście Koalicji Europejskiej proponują dla Michała Korolki, byłego wicemarszałka regionu i prezesa TARR.

Pierwsze trzy miejsca na regionalnej liście Koalicji Europejskiej (PO, SLD, PSL, Nowoczesna i Partia Zieloni) wydają się już przesądzone. Jedynką ma być Radosław Sikorski, były szef resortu spraw zagranicznych i marszałek Sejmu (z ramienia PO). SLD ma reprezentować europoseł Janusz Zemke, a PSL – wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska. Do Koalicji weszła też Partia Zieloni, która wystawiła w regionie Sylwestra Jankowskiego, ekologia i leśnika.

REKLAMA

– Czwarte miejsce na tej liście to bardzo ważne miejsce – podkreśla Tomasz Lenz, poseł PO i szef regionalnych struktur tej partii. – Chcielibyśmy je zaproponować w najbliższych wyborach Michałowi Korolce, torunianinowi z urodzenia. Swoją pracą udowodnił, że zna się na sprawach europejskich, jest specjalistą od relacji regionalnych w ramach Unii Europejskiej. To kandydat, który mocno reprezentowałby środowisko toruńskie, powiatu toruńskiego, ale nie tylko. Pracował na rzecz województwa na różnych płaszczyznach i wiele dobrych projektów, dzięki jego aktywności, wiedzy i kompetencjom zostało zrealizowanych.

Tę kandydaturę muszą jeszcze zaakceptować władze krajowe PO i koalicjanci.

– Jest osobą znaną z fachowości, profesjonalizmu – mówi marszałek Piotr Całbecki, który od wielu lat współpracuje z Korolką. – Zna biegle dwa języki: angielski i francuski. Wiele miesięcy spędził w Brukseli. Tam organizował struktury biura województwa zachodnio-pomorskiego. Później był zaangażowany w funkcjonowanie naszego biura.

Michał Korolko (rocznik 1973) jest absolentem UMK, anglistą i prawnikiem, ekspertem polityki regionalnej i funduszy Unii Europejskiej. Pracował m.in. w urzędzie miasta i urzędzie marszałkowskim (był szefem departamentu rozwoju regionalnego).

W latach 2009-2010 Korolko pełnił funkcję wicemarszałka województwa, a następnie – 2010-2014 – członka zarządu województwa. Obecnie jest prezesem Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

– Tę kandydaturę odbieram jako wyróżnienie i wyraz pewnego zaufania, którego postaram się nie zawieźć – mówi Korolko. – Najważniejsza motywacja tej decyzji jest taka, że uważam, że na liście Koalicji Europejskiej nie może zabraknąć kandydata, który urodził się, wychował, wykształcił i większość część życia zawodowego spędził w Toruniu. Chciałbym, żeby mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość zagłosowania na kogoś, kto pochodzi z Torunia.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

3 thoughts on “Oto toruński kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *