Pamiętajcie o przestawieniu zegarków z czasu letniego na zimowy

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Dziś w nocy nastąpiła zmiana czasu letniego na zimowy – wszystko wskazuje, że już po raz ostatni. Pamiętajcie o cofnięciu zegarków o jedną godzinę – np. z godz. 8 na 7.

W nocy z soboty na niedzielę – z 27 na 28 października – przypada zmiana czasu z letniego na zimowy. Przestawiamy czas z godz. 3 na 2. W smartfonach czy komputerach nastąpi to automatycznie. W wielu jednak domowych urządzeniach musimy zrobić to ręcznie.

Do czasu letniego wrócimy dopiero w ostatnią niedzielę marca – wówczas przesuniemy wskazówki o godzinę do przodu. Być może zrobimy to po raz ostatni. Przeprowadzone latem przez Komisję Europejską konsultacje społeczne wskazały, że 85 proc. ankietowanych jest za zniesieniem zmiany czasu. Teraz muszą się na to jeszcze zgodzić kraje członkowskie UE i Parlament Europejski. Każde z państw musiałoby zdecydować, czy wybiera czas letni czy zimowy.

Po co zmiana czasu? Teoretycznie chodzi o to,  żeby efektywniej wykorzystywać światło dzienne i oszczędzać energię.  Przeciwnicy zmiany czasu wskazują na liczne problemy, które niosą ze sobą każdorazowo te operacje. Chodzi np. z o zamknięcia w nocy systemów banków internetowych, zmiany w rozkładach jazdy, straty dla firm transportowych, a co najgorsze – szkodliwy wpływ na nasz zegar biologiczny.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys