Pandemia COVID-19 w mieście – jak było w październiku?

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

882 – tyle osób zachorowało na koronawirusa w Toruniu w październiku. Miesiąc wcześniej było to 96 osób. Odnotowano także 7 zgonów.

Statystyki podano podczas konferencji prasowej, w której udział wziął prezydent miasta Michał Zaleski.

Październik 2021 roku nie napawał optymizmem – prawie 900 zakażeń stwierdzonych w Toruniu, a więc prawie 30 przypadków dziennie. W porównaniu z okresem letnim, kiedy zakażeń było nawet nie po 1 osobie dziennie, to daje powód do zastanowień, rozwagi i podejmowania decyzji, które są jednoznaczne – korzystajmy ze szczepień – stwierdził prezydent.

W minionym miesiącu zanotowano znaczący wzrost zakażeń w porównaniu do poprzednich czterech miesięcy.

źródło: Urząd Miasta Toruń

W ujęciu tygodniowym również widać wzrost związany z czwartą falą, jednak to wciąż jest mniej przypadków, niż występowało w analogicznym okresie zeszłego roku.

źródło: Urząd Miasta Torunia

W październiku z powodu koronawirusa czy też chorób współistniejących zmarło 7 osób. Równo dwanaście miesięcy temu było to 10 zgonów.

źródło: Urząd Miasta Torunia

Z powodu rosnącej liczby przypadków zachorowań dłużej działa punkt wymazowy w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej. Obecnie jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-13:00 oraz w soboty między 9:00 a 11:00. Dodatkowo od wczoraj testy przeprowadza RUS-MED ul. Przy Skarpie 2A, tam można zrobić wymaz w poniedziałki, środy i piątki od 13:00 do 16:00. W ostatnim tygodniu października wykonano ponad 2000 wymazów.

Według stanu podanego wczoraj, w 28 publicznych placówkach edukacyjnych (24 szkoły i 4 przedszkola) wystąpiły wyłączenia z zajęć stacjonarnych i przejście na naukę zdalną. Na ten tryb przeszło ponad 90 klas i grup przedszkolnych. Zdalne nauczanie występuje także w 6 placówkach niepublicznych – 2 szkołach i 4 przedszkolach.

Wojewódzki Szpital Zespolony przygotował 40 łóżek covidowych, w tym 3 respiratorowe. Od najbliższego poniedziałku kolejnych 18 łóżek, w tym 4 łóżka respiratorowe będą dostępne w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ul. Batorego. Na przyjęcie pacjentów chorych na koronawirusa przygotowany jest też Aleksandrów Kujawski, większa część tamtejszego szpitala została przygotowana do tego zadania.

Jak dotąd w mieście wykonano 211 131 szczepień. W pełni zaszczepiono 117 096 mieszkańców (58,9% wszystkich mieszkańców, 66,73% uprawnionych), a minimum jedną dawką – 119 538 osób. Od wtorku zaszczepić się po raz trzeci mogą wszystkie osoby w pełni zaszczepione w wieku powyżej 18 lat, po odczekaniu 180 dni (pół roku) od poprzedniej dawki. Łącznie do końca października trzecią dawką zaszczepiło się 6690 osób.

źródło: Urząd Miasta Torunia
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *