Para sokołów z toruńskiego komina doczeka się potomstwa i… imion

Box2 Na luzie Wiadomości
źródło: http://peregrinus.pl/pl/torun-pge-podglad

– Wczoraj nasz sokół (samica) zniósł pierwsze jajko – informują toruńscy ciepłownicy i zachęcają przy tej okazji torunian do udziału w konkursie na imiona dla dorosłych sokołów (samca i samicy), które mieszkają na kominie toruńskiej elektrociepłowni.

Od kilku dni na żywo w internecie – TUTAJmożna śledzić sokoły wędrowne i ich gniazdo na kominie elektrociepłowni PGE Toruń. Dzięki nim wiadomo też, że wczoraj samica zniosła pierwsze jajko.

Z myślą o mieszkańcach Torunia i pasjonatach tych dzikich ptaków Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zorganizowało konkurs na imiona dla dorosłych ptaków (samca i samicy).

Propozycje – w pierwszym etapie – można zgłaszać od 20 do 26 marca (do godz. 23.59). Następnie komisja konkursowa wybierze najciekawsze propozycje. W kolejnym etapie zaplanowano głosowanie w serwisie www.peregrinus.pl, które potrwa od 30 marca do 4 kwietnia. PGE Toruń jest fundatorem nagród w konkursie.

Kamery do poglądu online zostały zainstalowane w gnieździe w ramach współpracy pomiędzy PGE Toruń ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

– W 2010 r. PGE Toruń podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które zamontowało na jej kominie gniazdo dla sokołów wędrownych – informuje toruńska spółka. – Dwa lata temu, pierwsza para tych chronionych ptaków osiedliła się w gnieździe toruńskiej elektrociepłowni i złożyła jaja, z których wykluły się młode. Podobnie jest i w tym roku, para sokołów wędrownych ponownie zawitała do gniazda.

Toruńscy ciepłownicy wspierają ochronę i reintrodukcję sokołów wędrownych w Polsce, polegającą na odbudowie populacji tych ptaków będących pod ochroną. W tym roku we współpracy ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zostało wymienione gniazdo na kominie.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *