Parkomaty wyłączone na czas epidemii. Koniec darmowego parkowania dla hybryd

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Radni przyjęli podczas dzisiejszej sesji projekt uchwały dotyczący zmian w sposobie pobierania opłat w strefie płatnego parkowania. Dodatkowo, z zerowej opłaty za parkowanie wyłączone zostały samochody hybrydowe.

Uchwała przewidywała regulacje dwóch kwestii. Pierwsza zmiana dotyczyła kwestii bezpłatnego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania. Za darmo nie zaparkujemy już w mieście samochodami hybrydowymi. W zamian, zerowa opłata obejmie pojazdy wodorowe. Poza nimi, darmowe parkowanie dotyczy tylko samochodów elektrycznych – to pozostaje bez zmian.

Druga kwestia, która została podjęta w uchwale mówiła o zmianach w regulaminie pobierania opłat za postój w SPP. Nowy zapis stanowi, że takie opłaty nie mogą być uiszczane w parkomatach podczas stanu epidemii.

– Zmiana polegająca na wyłączeniu parkomatów jest związana z potrzebą zapewnienia odpowiednich higieniczno-sanitarnych i zabezpieczenia naszych mieszkańców przed możliwością zakażenia COVID-19 – mówił podczas sesji Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Pomysł okazał się budzić wątpliwości części radnych. Słychać było głosy, że nie wszyscy muszą posiadać smartfony, dzięki którym można uiszczać opłaty za pośrednictwem odpowiednich aplikacji. Radny Michał Rzymyszkiewicz zgłosił poprawkę, zgodnie z którą parkomaty miałyby nadal być użytkowane, ale opłaty uiszczane mogłyby być bezgotówkowo – jedynie za pomocą karty. Pomysł spotkał się z krytyką prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, który przypomniał, że nawet w przypadku płatności kartą, trzeba parkomatów dotykać i taka opcja mogłaby zwiększyć ryzyko przenoszenia się wirusa. Poprawka została odrzucona w głosowaniu: za jej przyjęciem zagłosowało 8 radnych, a aż było 12 przeciw. 2 osoby się wstrzymały.

Projekt został więc przegłosowany bez poprawki. Rada miasta przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za postój pojazdów samochodowych oraz opłat dodatkowych za nieuiszczanie opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania w mieście Toruniu. 18 radnych zagłosowało za, przy 1 głosem przeciw. 4 członków rady wstrzymało się od głosu, 1 był nieobecny. Parkomaty pozostaną wyłączone z użytku na czas trwania epidemii.

1 thought on “Parkomaty wyłączone na czas epidemii. Koniec darmowego parkowania dla hybryd

  1. a dlaczego muszą płacić za parkowanie samochody typu plug-in gdyż po mieście jeżdżą tylko na prądzie i są ładowane z gniazdka przykład * Mitsubishi outlander PAEV , Toyota prius itd one do 50km mają zasięgu na samym prądzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *