Patronem ronda na Skarpie został prezydent Torunia

Box2 Wiadomości
Fot. www.torun.pl

Rondo na zbiegu ul. Konstytucji 3 Maja i Ślaskiego oficjalnie ma patrona. Został nim adwokat Stefan Michałek, ostatni przedwojenny dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu i prezydent Torunia w latach 1922-1924.

Uroczystość odsłonięcia tabliczki z imieniem i nazwiskiem patrona odbyła się w piątkowe popołudnie. Okazją do niej były m.in. uroczystości 100-lecia odrodzonej Adwokatury w Polsce, które rozpoczęły się wczoraj w naszym mieście od ubrania pomnika Mikołaja Kopernika w adwokacką togę.

Decyzja o tym, że Stefan Michałek został patronem ronda na osiedlu Skarpa, zapadła podczas lutowej sesji rady miasta. Z taką inicjatywą wyszli mieszkańcy oraz środowisko adwokackie. Michałek był ostatnim przedwojennym Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu i rekonstruktorem Izby po wojnie.

W latach 1922-1924 pełnił funkcję prezydenta Torunia. W 1923 r. stanął na czele Towarzystwa Miłośników Torunia. Od 1928 r. zasiadał także w Sejmie. Po II wojnie światowej wykładał prawo cywilne na UMK.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *