Petycja w obronie prof. Wojciecha Polaka. “Nie godzimy się na kneblowanie ust naukowcom”

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości stanęło w obronie prof. Wojciecha Polaka i wystosowało petycję o przywrócenie naukowca na stanowisko. Autorzy petycji w pozbawieniu profesora katedry widzą “korporacyjną intrygę” i nawołują władze UMK, aby stanęły po stronie zasad.

Od 1 października zmieni się nazwa Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Od tego momentu będzie to Katedra Bezpieczeństwa Narodowego. Inna nazwa to nie jedyna zmiana, jaka czeka uczelnianą jednostkę. Zmieni się także kierownik katedry. Do tej pory był nim prof. Wojciech Polak, ale kilka dni temu media obiegła informacja, że stracił katedrę. “Nową” katedrą najprawdopodobniej pokieruje prof. Zdzisław Polcikiewicz. Sam prof. Polak o decyzji dowiedział się 14 września z Biuletynu UMK.

Mistrzowskie metody godne “najwyższego podziwu” – komentował prof. Wojciech Polak na swoim Facebooku.

Uczelnia argumentowała, że jednym z wymogów przemianowania katedry na Katedrę Bezpieczeństwa Narodowego było kierowanie nią przez osobę o takiej właśnie specjalizacji, a prof. Polak – jak zaznaczała uczelnia – jest z wykształcenia historykiem.

W obronie prof. Wojciecha Polaka stanęło Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości. Organizacja wystosowała petycję o przywrócenie prof. Polaka na stanowisko.

Sprawa zmian administracyjnych na UMK wygląda na intrygę akademicką, mającą na celu w białych rękawiczkach pozbawienie profesora funkcji kierowniczej i powołanie na jego miejsce osoby odpowiadającej poglądami władzom uczelni. Prof. Polak słynie w środowisku akademickim z tego, że bierze w obronę piętnowanych naukowców i potrafi wyrazić dezaprobatę wobec swoich przełożonych. Wcześniej wykazał się obroną prof. Aleksandra Nalaskowskiego, prof. Tomasza Kozłowskiego, prof. Katarzyny Osińskiej czy prof. Andrzeja Zybertowicza. Nie kryje swojego sceptycyzmu i krytyki wobec ruchu LGBT, za co przed dwoma miesiącami musiał składać wyjaśnienia – wyjaśniają autorzy petycji.

W obronie prof. Polaka stanęli m.in. Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i dr Marta Cywińska.

Nie godzimy się na kneblowanie ust naukowcom, którzy w ramach debaty akademickiej wyrażają swój sceptycyzm wobec zboczeń i ideologii. Nie godzimy się, aby na uczelniach wyższych panowała ideologiczna cenzura – czytamy w petycji.

Petycję można znaleźć pod adresem:

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *