Piątek trzynastego w mieście. Co będzie się działo?

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dziś zaczyna się kolejny letni weekend. W piątkowych planach kulturalnych są między innymi koncerty, wycieczki z przewodnikiem, rekonstrukcje historyczne czy projekcie filmów. Oto program imprez kulturalnych, które zaplanowano na dzisiaj.

godz. 10:00, 12:00, 14:00 Poznaj od środka Państwo Środka, Centrum Innowacyjnej Edukacji
Podróż do Państwa Środka, w czasie której odkryjecie niektóre sekrety tego niezwykłego kraju. Podczas warsztatu uczestnicy przeprowadzą obserwacje w dużym powiększeniu i poznają starożytny sekret produkcji jedwabiu, wcielą się w budowniczych Wielkiego Muru, a jeśli dopisze im szczęście staną oko w oko z mitycznym, chińskim smokiem. Bilety: 25 zł normalny, 17 zł ulgowy, 50 zł rodzinny.

REKLAMA

godz. 11:00 Letnie spotkania z archeologią – Dawne gry Orientu, Muzeum Okręgowe – Dział Archeologii przy ul. Św. Jakuba 20a
W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najstarszymi grami wywodzącymi się z Dalekiego Wschodu, a obecnymi w Kulturze Orientu i świata już od pradziejów. Drugą część zajęć wypełni mini-turniej wybranych gier. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 56 660 56 56 i 56 660 56 59 lub internetowo na adres: da@muzeum.torun.pl

godz. 12:00 Sterowiec Wolność, do 15.08., przestrzeń między Dworem Artusa a Muzeum Okręgowym
Nad głowami turystów i mieszkańców przechodzących się ulicami starówki pojawi się Sterowiec Wolność – latająca i podświetlana instalacja. Projekt powstał we współpracy z Katarzyną Łyszką Łyszkowską (Łysz.Ka) – artystką z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Wstęp wolny.

godz. 12:00, 15:00 Piątki z przewodnikiem, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
W każdy piątek sierpnia muzeum zaprasza do zwiedzania Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce wraz z przewodnikiem, który przybliży historię osadnictwa olenderskiego i opowie o otwartym w maju 2018 r. nowym oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Oprowadzanie w tych terminach jest bezpłatne, wystarczy bilet wstępu do parku. Zgłoszenia: sklepik.ope@etnomuzeum.pl

godz. 13:00 Generał Haller człowiek stulecia Torunia, start z Rynku Staromiejskiego
Rekonstrukcje historyczne z okazji 148. rocznicy urodzin Gen. Hallera – Honorowego Obywatela Miasta Torunia oraz Dowódcy “Błękitnej Armii”. Wstęp wolny.

godz. 13:00 Legendarnie – warsztaty komiksowe, Domkultury! Bydgoskie Przedmieście
Podczas warsztatów poznamy tradycyjne przekazy i wymienimy się zasłyszanymi tu i ówdzie współczesnymi legendami miejskimi. Następnie na podstawie wybranych, dawnych i aktualnych motywów, stworzymy osadzone w lokalnych realiach komiksy. Prowadzenie: Marta Zabłocka, Katarzyna Kaczmarek. Zapisy: hamsaforculture@gmail.com

godz. 14:00-17:00 All Day Beach Party, baseny letnie, ul. Przy Skarpie
Impreza w ramach sportowego Lata bez nudy. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w: konkursach skoków do wody, turniejach w badmintona, boule i siatkówkę plażową. O oprawę muzyczną zadba DJ Wea, serwując najpopularniejsze letnie hity. W programie znalazło się także nurkowanie z akwalungiem, dyskoteka malucha i konkursy dla pływaków. Wstęp dla dzieci i młodzieży bezpłatny.

godz. 16:00 XIX Memoriał im. Wojtka Michniewicza, do 15.08., Arena Toruń
W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział siedem zespołów. Nie zabraknie aktualnego mistrza Polski – Argedu BM Slam Stali Ostrów i oczywiście drużyny Twardych Pierników Toruń. Zawody odbędą się bez udziału publiczności, wszystkie mecze będzie można obejrzeć w telewizji internetowej http://www.kpsport.pl/

godz. 17:30 Kino letnie, Centrum Aktywności Lokalnej “Willa z pasją”
Piątkowe wieczory z kinem w Willi z pasją. Tym razem będzie można obejrzeć “Skazanych na siebie” – film o parze, która postanowiła się rozstać, ale lockdown zmusił ich do pozostania pod jednym dachem. Obowiązują zapisy.

godz. 18:00 Spotkanie z mistrzynią świata w dekorowaniu tortów Jowitą Woszczyńską, Muzeum Toruńskiego Piernika
Spotkanie z Jowitą Woszczyńską połączone z prezentacją jej książki “SUGAR fairy tales”. Wirtuozka cukiernictwa opowie, jak powstała publikacja i zaprezentuje m.in. dekoracje, które pojawiły się w książce. Wstęp wolny.

godz. 20:00 Artus Festival – Janek Traczyk, Dwór Artusa
Koncert, podczas którego usłyszymy debiutanckie utwory, będące znakiem wielkich zmian w życiu zawodowym i prywatnym Janka Traczyka. Bilety: II pula – 55 zł, III pula – 65 zł.

godz. 21:00 On Art Film Festival – Mary Bauermeister – one and one is three, do 29.08., Bulwar Sztuki CSW
Pokazy plenerowe w ramach Festiwalu Kina i Sztuki. W piątek film o 85-letniej Mary Bauermeister – artystce związanej z ruchem Fluxus. Seanse odbywają się na zewnątrz CSW od strony CafepARTer. Wstęp wolny.

godz. 22:00 Kino Letnie ECF Camerimage – Kłamstewko, scena plenerowa CKK Jordanki
Pokazy filmowe na świeżym powietrzu. W najbliższy piątek film o rodzinie, która decyduje się ukryć przed ukochaną babcią złe wieści o jej stanie zdrowia i odwiedzić ją tłumnie pod naprędce skleconym pretekstem: hucznym weselem kuzyna. Bilety: 15 zł normalny, 12 zł ulgowy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *