Piernikowa Aleja Gwiazd 2020. Znamy nominowanych

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Prezydencka Gala Noworoczna to nie tylko uroczysty koncert, ale także okazja do wyróżnienia znanych mieszkańców Torunia i osób, zasłużonych dla miasta. 1 stycznia prezydent Michał Zaleski wręczył medale Thorunium, a także ogłosił nominację do tegorocznej Piernikowej Alei Gwiazd. Wiemy już, kto w czerwcu odsłoni kolejne “katarzynki”.

Piernikowa Aleja Gwiazd to oryginalny sposób na uhonorowanie znanych osób, związanych z grodem Kopernika. Inicjatywa rozpoczęła się w 2001 roku i od tamtego czasu cyklicznie na staromiejskim trotuarze umieszczane są płyty w kształcie toruńskich katarzynek z odlewem podpisu wyróżnionej osoby. Tworzenie alejki z mosiężnymi tablicami pamiątkowymi odwołuje się do przedwojennej tradycji. Każdego roku w czerwcu do grona wyróżnionych w ten sposób torunian dołączają dwie nowe osoby. W poprzedniej edycji wyróżniony został aktor, Jakub Gierszał oraz “Toruńskie Anioły”, czyli legendarni żużlowcy.

Projekt Piernikowej Alei Gwiazd koordynowany jest przez Urząd Miasta przy wsparciu Zakładów Cukierniczych Kopernik. Uroczyste odsłonięcie “katarzynek” to huczne wydarzenie, któremu towarzyszy oprawa muzyczna i obecność licznych mediów. Nominowani do odznaczenia wskazywani są przez Wydział Promocji i Informacji Urzędu Miasta. Prezydent Michał Zaleski na noworocznej Gali ogłosił, że w czerwcu 2020 roku swoje tablice odsłonią Wojciech Sobieszak i prof. Andrzej Kossakowski. Tym samym dołączą oni do grona 34 dotychczasowych laureatów.

Profesor Andrzej Kossakowski to zasłużony fizyk i wykładowca akademicki. Wykładał nie tylko na toruńskim UMK, ale także w Stuttgarcie, Mediolanie, Essen, Tokio, Austin czy Neapolu. Uważany jest za twórcę toruńskiej szkoły matematycznej. Specjalizuje się zwłaszcza w fizyce matematycznej i kwantowej. Za rozwój kwantowej teorii układów otwartych otrzymał w 2019 roku “polskiego nobla”, czyli Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Wojciech Sobieszak do 2019 roku był prezesem Cereal Partners Toruń-Pacific. Od lat 70. związany był z przemysłem spożywczym. W 1987 roku został dyrektorem Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego, które w latach 90. zostało przekształcone w spółkę Toruń-Pacific. Przedsiębiorstwo CPP Toruń-Pacific stało się największym producentem płatków śniadaniowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Do tej pory Wojciech Sobieszak został już odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojciech Sobieszak i prezydent Michał Zaleski. Fot. Jacek Smarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *