Pierwsze osiedlowe spotkanie za nami. Jakie problemy zgłosili mieszkańcy Stawek?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

We wtorkowe popołudnie na Stawkach odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie władz Torunia z mieszkańcami. Jakie problemy były poruszane? Była mowa m.in. o utrzymaniu zieleni na osiedlu, parkingach i remoncie mostu im. Józefa Piłsudskiego.

Tegoroczna edycja osiedlowych spotkań odbywa się w nieco zmienionej formule. W pierwszej części – która rozpoczyna się o godz. 17 – mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje do budżetu miasta w ramach pierwszego etapu konsultacji społecznych tego dokumentu.

Druga część – prezentacje budżetu oraz inwestycji ogólnomiejskich i osiedlowych – pozostała bez zmian. Po niej zaś tradycyjnie mieszkańcy mogą zabierać głos i zgłaszać swoje propozycje, postulaty i uwagi.

Co nas czeka w tym roku na Stawkach? Przewidziano m.in. remont ul. Hallera od Jasnej do Idzikowskiego. Planowany jest on od wielu miesięcy. Drogowcom nie udało się jednak rozstrzygnąć przetargu na te prace w ub.r. – podzielili je więc teraz osobno na roboty drogowe i wodociągowe.

W planach jest też przebudowa ul. Lilii Wodnych (przetarg w marcu), ul. Łącznej (od Stawek Południowych do Okólnej, gdzie prace ruszą jesienią i potrwają do 2020 r.), Czapli (od Łącznej do boisk sportowych z parkingami), Perłowej, Turkusowej, Topazowej oraz Ametystowej.

Największą inwestycją drogową ma być remont mostu im. Józefa Piłsudskiego, który ma się rozpocząć w drugiej połowie tego roku i potrwa dwa sezony budowlane (finisz w 2020 r.).

Na Stawkach – na rogu Andersa i Okólnej – trwa już budowa pierwszego miejskiego żłobka na lewobrzeżu. Ma on być gotowy w kwietniu 2020 r. Powstanie tam siedem oddziałów dla 140 dzieci.

Wkrótce ma rozpocząć się rewitalizacja Parku Tysiąclecia – przetarg jest w toku. Na 19 ha terenów zieleni powstaną m.in. nowe ciągi piesze i jezdne, boisko wielofunkcyjne, place zabaw, wybiegi dla psów. Całość ma być gotowa w kwietniu 2020 r.

Ponadto ruszyło już projektowanie basenów zewnętrznych na Campingu Tramp. Projekt ma być gotowy w sierpniu, a kompleks oddany do użytku w 2020 r. W ramach budżetu obywatelskiego powstanie plaża nad Wisłą w okolicach zamku dybowskiego.

Zmieni się także teren przy ul. Czapli i Tataraków. Będzie służyć wypoczynkowi i rekreacji. Powstanie tam plac zabaw, tor rolkowy, boisko wielofunkcyjne, miejsce do grillowania. Pojawi się tam oświetlenie solarne. Całość ma być gotowa w lipcu tego roku.

Jakie postulaty i uwagi mieli mieszkańcy Stawek? Padały głosy, żeby miasto najpierw zamontowało most tymczasowy, a dopiero po tym rozpoczęło remont mostu im. Józefa Piłsudskiego. Odpowiedź ze strony miasta jest następująca: w tym roku ruszą prace na moście m.in. na półkach, gdzie są chodniki i ciągi rowerowe. Decyzja o tym, czy most tymczasowy jest konieczny ma zapaść pod koniec roku, a jego montaż jest przewidziany w przyszłym roku.

Kolejny postulat dotyczył poprawy bezpieczeństwa na schodach między tzw. górną półką ul. Poznańskiej a ul. Podgórską, gdzie niedawno kierowcy wjeżdżali – odnotowano dwa takie zdarzenia – wjeżdżali prosto w balustradę. Pojawił się też wniosek o ograniczenie ruchu rowerowego pod wiaduktem na pl. Armii Krajowej. Drogowcy zapowiedzieli, że poprawią bezpieczeństwo pieszych na schodach, a kwestia rowerowa stanie na komisji bezpieczeństwa.

Wiele emocji wzbudziła budowa masztu telefonii komórkowej o wysokości 60 m. Powstaje on na ul. Bociana – niedaleko stacji paliw. Mieszkańcy obawiają się negatywnego wpływu tej instalacji – która ma powstać w pobliżu stacji paliw i linii wysokiego napięcia – na zdrowie.

Co na to urzędnicy? W odpowiedzi zwrócili uwagę, że ta inwestycja jest zgodna z planem zagospodarowania Stawek. W jej przypadku nie było konieczne wydanie decyzji środowiskowej. Ponadto projekt uzyskał wszystkie wymagane opinie i uzgodnienia. Co jeszcze mogą zatem zrobić mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na budowę masztu? Mogą wznowić postępowanie administracyjne w tej sprawie.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *