Pierwszy z Toruńskich Biegów Wolności za nami [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Za nami pierwszy z czterech Toruńskich Biegów Wolności, organizowanych dla uświetnienia 100-lecia powrotu miasta Torunia do wolnej Polski. Każdy uczestnik, który ukończył 5-kilometrową trasę, otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem gen. Józefa Hallera na koniu.

Dlaczego akurat generał Haller? Ten wybitny polski dowódca przyczynił się do wyzwolenia Torunia w styczniu 1920 roku. Medal z pierwszego biegu będzie także wyjątkowy ze względu na to, że w połączeniu z pozostałymi, które będzie można zdobyć podczas kolejnych edycji „Toruńskich Biegów Wolności 2019/20”, stworzy spójną całość. Po złożeniu wszystkich czterech medali w ich tle ukaże się zarys panoramy toruńskiej. Ponadto medale zdobywane od pierwszej do ostatniej edycji wyjątkowo układać się będą od prawej do lewej strony. Dlaczego w taki sposób? Ponieważ wyzwalanie Torunia spod zaboru pruskiego w styczniu 1920 roku zaczęto od jego wschodniej części (czyli prawej strony patrząc na miasto zza Wisły).

Druga edycja cyklu Toruńskich Biegów Wolności odbędzie się 23 sierpnia 2019 r. podczas Bella Skyway Festival. Kolejna 9 listopada, a finałowa 18 stycznia 2020 r.

Fot. Łukasz Piecyk

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *