Piesi nie tacy święci. Wczoraj policjanci wzięli ich na celownik

112 Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

We wtorek policjanci toruńskiej drogówki prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Pieszy”. W ciągu dnia zanotowali blisko 70 wykroczeń popełnianych przez pieszych. Jakie konkretnie?

W trzech kwartałach 2018 r. – od stycznia do końca września – w powiecie toruńskim doszło do 20 wypadków z udziałem pieszych. Funkcjonariusze wzięli więc pod lupę – w ramach wtorkowej akcji – czy sami nie łamią przepisów ruchu drogowego. Zwracali też uwagę na zachowania kierowców wobec przechodniów na przejściach. Co się okazało?

– Podczas działań mundurowi ujawnili blisko 70 wykroczeń popełnianych przez osoby piesze – informuje Wojciech Chrostowski z zespołu komunikacji społecznej toruńskiej policji. – Przewinienia polegały głównie na przekraczaniu jezdni w miejscu niedozwolonym (28 przypadków), brak elementów odblaskowych (12), niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej (8) i chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni (6).

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność wobec pieszych – zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Są oni bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia.

– O rozwagę również prosimy pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów, stosowali się do sygnalizacji świetlnej i nie przebiegali przez jezdnię – przypominają funkcjonariusze.

Mundurowi przypominają także o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych – lepiej je jednak nosić wszędzie tam, gdzie jest zła widoczność.

Oto, czego nie wolno pieszemu:

  • wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
  • poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
  • poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
  • przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
  • przebiegać tuż przez pojazdem,
  • wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
  • wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
  • poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys