“Pilne wyjaśnienia”. Minister zdrowia odpowiada na interpelację posła Szramki dot. neurologii

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Minister zdrowia wystosował odpowiedź na interpelację posła koła Polskie Sprawy, Pawła Szramki, dotyczącą stanu oddziałów neurologicznych w województwie kujawsko-pomorskim.

Poseł Szramka skierował do ministra Niedzielskiego interpelację o kłopotach z neurologią w regionie 8 października.

REKLAMA

W odpowiedzi, jaka nadeszła z Ministerstwa Zdrowia, czytamy:

Ministerstwo Zdrowia zwróciło się o pilne wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (K-P NFZ). Zgodnie z informacjami uzyskanymi od płatnika świadczeń opieki zdrowotnej, Fundusz na bieżąco monitoruje sytuację oddziałów neurologicznych i oddziałów leczenia udarów na terenie województwa. W chwili obecnej płatnik posiada zawarte umowy na realizację świadczeń w zakresie oddziałów neurologicznych z 13 podmiotami na terenie województwa, z czego w 5 podmiotach (tj. Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym Im. Dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, Szpitalu Wielospecjalistycznym Im. Dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu, SPZOZ Specjalistycznym Szpitalu Miejskim Im. M. Kopernika, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym Im. L. Rydygiera w Toruniu oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku) zawieszona została realizacja tych świadczeń z powodu braków kadrowych lekarzy specjalistów.

Uruchomiono w regionie dodatkowe 16 łóżek udarowych, zwiększono o prawie 5 mln zł nakłady na świadczenia w zakresie neurologii. W Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych pojawiło się dodatkowe 6 łóżek dla pacjentów po leczeniu neurologicznym.

Jednocześnie od 1 października 2021 roku uruchomiony został dodatkowy zespół transportu międzyszpitalnego na obszarze zabezpieczenia powiatów aleksandrowskiego, chełmińskiego, golubsko – dobrzyńskiego, toruńskiego i miasta
Toruń, którego zadaniem jest przewożenie pacjentów do funkcjonujących oddziałów udarowych – informuje w imieniu ministra sekretarz stanu Waldemar Kraska.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *