Piotr Całbecki z rekordowym poparciem! “Czuję ogromną presję, wręcz chwilowy paraliż”

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Piotr Całbecki, marszałek województwa mijającej kadencji uzyskał 68542 głosy w wyborach do sejmiku województwa. Wszystko wskazuje, że to najlepszy wynik w regionie. Koalicja Obywatelska – ustami posła Tomasza Lenza – już zapowiedziała, że Całbecki będzie jej kandydatem na stanowisko marszałka województwa.

Dziś Całbecki zwołał konferencję prasową w urzędzie marszałkowskim, na której odniósł się do wyników wyborczych w województwie. Podziękował podczas niej mieszkańcom za udział w wyborach.

REKLAMA

– Bardzo się cieszę, że frekwencja była bardzo wysoka – mówi Całbecki. – Pobiliśmy rekord przekroczyła ona 50 proc. To bardzo dużo. To świadczy o tym, że mieszkańcy regionu interesują, kto jest u władzy lokalnej i tym, co robimy na poziomie samorządu województwa.

Marszałek podziękował też swoim wyborcom, którzy oddali na niego głos w wyborach do sejmiku województwa. Startował w okręgu toruńsko-chełmińskim i uzyskał aż 68542 głosy. Dla porównania: cztery lata temu krzyżyk przy jego nazwisku postawiło 43,8 tys. osób. Teraz poparło go blisko 25 tys. osób więcej.

– To zaufanie, które mi mieszkańcy okazali jest tak duże, że czuję ogromną presję, wręcz chwilowy paraliż, ponieważ nie spodziewałem się aż tak silnego poparcia – mówi Całbecki.  – Wiem, że głosowali na mnie wyborcy, którzy oczekują kontynuacji polityki, którą realizowałem jako marszałek, czyli rozwoju zrównoważonego, nie tylko Bydgoszczy czy Torunia, ale docierania tam, gdzie nasze zadania są oczekiwane.

Tak wysokie poparcie marszałek odczytuje jako apel o zgodę w województwie i prowadzenia polityki bez podziałów. Wskazuje też, że klęskę w wyborach ponieśli ci kandydaci, którzy chcieli antagonizować mieszkańców. – Mamy coraz lepsze wskaźniki rozwojowe, musimy to tempo utrzymać – mówi Całbecki.

Już w niedzielę, w trakcie wieczoru wyborczego, kiedy okazało się, że Koalicja Obywatelska wygrała wybory do sejmiku województwa, szef regionu PO Tomasz Lenz zapowiedział, że Całbecki będzie kandydatem na marszałka.

Jeszcze czekamy na oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa. Wiele wskazuje, że Koalicja Obywatelska w okręgu toruńsko-włocławskim będzie mieć cztery mandaty. Poza Całbeckim mogą one przypaść Leszkowi Plucińskiemu, Katarzynie Lubańskiej i Jackowi Gajewskiemu. PiS prawdopodobnie zdobył jeden mandat – wiele wskazuje, że przypadnie on Przemysławowi Przybylskiemu.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys