PiS przedstawił program dla Torunia [PROGRAM PUNKT PO PUNKCIE]

Box2 Wiadomości
Zbigniew Rasielewski, kandydat PiS na prezydenta Torunia, fot. profil facebookowy Zbigniewa Rasielewskiego

Toruń jako Centrum Technologii Kosmicznych, bezpłatna obwodnica autostradowa, więcej ścieżek rowerowych, SOR w szpitalu miejskim, mieszkania dla seniorów, zielone fale na arteriach – to tylko niektóre z punktów programu samorządowego PiS dla Torunia.

Zbigniew Rasielewski, kandydat PiS na prezydenta Torunia w środowe popołudnie w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Młynach Toruńskich w dużym skrócie przedstawił niektóre z punktów programu samorządowego PiS dla Torunia.

– Chcemy współdecydować o tym, co się w naszym mieście będzie działo – mówi Rasielewski. – Mamy wspólny program, który zrealizowaliśmy i który będziemy realizować. Chciałbym zaprezentować to, co dla nas będzie najważniejsze. To nie jest cały materiał, który jest przygotowany. Tego będzie zdecydowanie więcej.

Oto 34 punkty programu samorządowego PiS dla Torunia:

1. Matura międzynarodowa w X Liceum Ogólnokształcącym – przygotowywana w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim w prawie 3000 tysiącach szkół na całym świecie. Wynik matury jest honorowany i otwiera drzwi w najbardziej prestiżowych uczelniach wyższych na całym świecie.

2. Wprowadzenie paneli fotowoltaicznych i banków energii na obiektach użyteczności publicznej co pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacji – min. dachy szkół, sali sportowej na Bema.

3. Koncepcja utworzenia i zagospodarowania parków miejskich oraz miejsc rekreacji i spotkań – przez ostatnie lata zmieniło się wśród mieszkańców podejście do inwestowania, dziś mieszkańcy kładą większy nacisk na tereny rekreacyjne i zielone miejsca odpoczynku na których można rozłożyć koc, przygotować grilla i spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

4. Kultura na toruńskie osiedla – chcemy aby centrum kulturalnym nie był tylko Zespół Staromiejski, chcemy aby wydarzenia kulturalne organizowane i współorganizowane przez Miasto odbywały się częściej na osiedlach min. Rubinkowo.

5. Stworzymy Lokalny Program Likwidacji Niskiej Emisji z kwotą odpowiadającą potrzebą w tym zakresie oraz regulaminem z maksymalną kwotą dofinansowania do 85 procent. (6,6 mln w 2018 razem z Kawką i Ekopiec) (12 tysięcy pieców do wymiany).

6. Wypracujemy system dopłat (dwa lata) do ogrzewania po wymianie pieca oparty na dochodach rodziny która piec i instalację wymieniła.

7. Rozwiniemy Program Budowy Mieszkań Komunalnych z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych w tym BGK.

8. Utworzymy Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Miejskim.

9. Utworzymy Fundusz Inicjatyw Lokalnych z podziałem środków na toruńskie osiedla tak aby mieszkańcy mogli korzystać z tego finansowania „Nic o na bez nas”.

10. Wspólnie z Rządem RP przygotujemy pilotaż „Mieszkanie dla Seniora” wykorzystując nasze doświadczenia w tym temacie.

11. Rozpoczniemy rozmowy z sąsiednimi Gminami aby na wspólnych terenach utworzyć i rozwinąć nowe tereny inwestycyjne.

12. Wybudujemy Filię Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego w nowej lokalizacji, wiemy jak duże są potrzeby w tym zakresie.

13. Zwiększymy kwotę dotacji na sport młodzieżowy o 2 mln złotych – dziś jest podział 4 mln sport zawodowy + 4 mln sport młodzieżowy, a w naszej opinii należy przed wszystkim wspomagać młodzież w tym zakresie.

14. Zwiększymy kwotę dofinansowania na zabytki do 2 mln złotych.

15. Więcej ścieżek rowerowych z wykorzystaniem doświadczenia środowisk rowerowych.

16. Rozwiniemy współpracę z naszymi Miastami Partnerskimi w celu wymiany edukacyjnej młodzieży – wymiana młodzieży na 2-3 miesiące.

17. Nowa lokalizacja schroniska dla zwierząt.

18. Więcej miejsc parkingowych na osiedlach.

19. Widzimy potrzebę wzmocnienia toruńskiej oświaty, wynikającą z potrzeb branżowych, gospodarczych i zmieniającego się rynku pracy.

20. Chcemy zwiększyć rolę nauczyciela jako osoby nie tylko przekazującej wiedzę ale przede wszystkim nauczyciela jako mentora kształtującego młodego człowieka podczas jego startu życiowego – dodatkowe środki na nagrody, na kształcenie i za podniesienie wykształcenia).

21. Wprowadzimy do toruńskich szkół średnich programu „Innowacyjna nauka matematyki”, którego głównym celem będzie popularyzacja nauki matematyki, zwiększenia szans edukacyjnych, doposażenia szkół, nauka matematyki online, e-twinning – wymiana wiedzy oraz doświadczenia pomiędzy uczniami i nauczycielami przy użyciu internetu.

22. 50 autobusów elektrycznych w kadencji z wykorzystaniem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz Programu Elektromobilności.

23. Czas na Zieloną Falę – automatyka w służbie MZD.

24. Letnie, solarne taksówki przez Wisłę.

25. Świetlica dla każdego ucznia bez względu na wiek.

26. Rozwinięcie współpracy z toruńskimi szkołami wyższymi między innymi w ramach projektu „Toruński Wynalazek”.

27. Bezpłatna Obwodnica Autostradowa – dziś mamy jedyną szansę na to aby to uskutecznić, ponieważ PiS rządzi w Kraju i tam zapadają te decyzje.

28. Drugie połączenie autostradowe dla Torunia.

29. Toruń jako Centrum Technologii Kosmicznych – Współpraca z Polską Agencją Kosmiczną między innymi w ramach projektu SpaceLab, który jest przygotowany przez toruński Urbitor.

30. Rozbudowa murawy na Motoarenie do potrzeb piłkarskich i przeniesienie Pomorzanina/Elany na ten Stadion – kompleksowo rozwiązujemy kwestie bezpieczeństwa, parkingowe, kontrolne ale także maksymalizujemy wykorzystanie obiektu.

31. Wykorzystanie tzw. Terenu na Bema pod funkcje komercyjne po przeniesieniu hokeja na trawie w pobliże Motoareny.

32. Zwiększenie współpracy Centrum Wsparcia Biznesu i Powiatowego Urzędu Pracy.

33. Należy uruchomić specjalny projekt stypendialny dla sportowców toruńskich, którzy będą występować na Olimpiadach. Ma to na celu wzmocnienie ich podczas tego szczególnego okresu przygotowań przed olimpijskich.

34. Stworzymy Program Wspierania Osób Niepełnosprawnych wraz z Lokalnym Inkubatorem Niepełnosprawnych, którego zadaniem będzie nie tylko integracja ale przede wszystkim aktywizacja i współpraca z przedsiębiorcami między innymi z Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *