Początek weekendu – jakie wydarzenia nas czekają

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Rozpoczyna się pierwszy listopadowy weekend. Dzisiejsze popołudnie upłynie pod znakiem między otwarcia dwóch wystaw w Galerii Wozownia.

godz. 16.00-18.00 – Otwarcie wystaw, czynnych do 5.12, Galeria Wozownia, wejście do sal wystawowych od ul. Ducha Św. 6

REKLAMA

  • „Słowo / obraz / plantacje” – projekt czwórki artystów, zafascynowanych światem przyrody i nowymi technologiami. Zaprezentują w Wozowni prace o bardzo różnorodnym charakterze – grafiki komputerowe, instalacje interaktywne, obiekty, dzieła wkraczające w obszar rzeczywistości wirtualnej – powstałe z połączenia botaniki, poezji i obrazu. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie wystawy na styku różnych dyscyplin, która konfrontować będzie refleksje artystyczne, praktyki kulturowe i dociekania naukowców. Interaktywny charakter prezentacji sprawia, że na jej kształt wpływać będą także odbiorcy. Artyści: Roman Bromboszcz, Karol Firmanty, Piotr Grygor, Hubert Wińczyk
  • Marta Szulc – Nowa Ziemia – prace, które są niezwykle aktualne, bo wyrastają z refleksji nad katastrofą klimatyczną i marzeniami o podboju kosmosu. Poprzez swoją wystawę Marta Szulc stara się skłonić nas do zastanowienia się nad kondycją współczesnego człowieka, który zmienia świat dla własnych potrzeb, ale nie chce wziąć pełnej odpowiedzialności za swoje decyzje. Postacią, wokół której rozwija się narracja prezentacji, jest “nowy Prometeusz”, który wyobrażony jest przez artystkę jako postać przypominająca Herna, w anglosaskiej mitologii ducha lasu, lub celtyckiego rogatego boga Cernunnosa. Prometeusz nie jest już skłonny do poświęceń dla dobra ludzkości – chce pokazać swoją moc i aspiruje do boskości.

godz. 18.00 – Prolog koncertowy, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Wszystkich melomanów, którzy zakupili bilet na koncert “Młoda Polska w muzyce” Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na spotkanie wprowadzające do koncertu. Poprowadzi je Karol Furtak. Podczas spotkania przybliżone zostaną m.in. historie i okoliczności powstawania dzieł, które następnie usłyszymy w wykonaniu solisty Piotra Sałajczyka i zespołu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Dainiusa Pavilionisa. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu “Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze”.

godz. 19.00 – Wielcy Kompozytorzy – Wielkie Jubileusze: Młoda Polska w muzyce – koncert TOS, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Koncert z okazji 100. rocznicy śmierci W. Żeleńskiego Wystąpią: Piotr Sałajczyk – fortepian, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Dainius Pavilionis – dyrygent, Karol Furtak – prowadzenie. W programie:
W. Żeleński – Uwertura charakterystyczna W Tatrach op. 27, Suita tańców polskich op. 47, Koncert fortepianowy Es-dur op. 60, Gawot na orkiestrę symfoniczną.
Muzyka Władysława Żeleńskiego za życia kompozytora funkcjonowała w przestrzeni koncertowej wielu europejskich miast. Wyraz zainteresowania jego twórczością stanowi opublikowanie prawie 850 artykułów i wzmianek prasowych o kompozytorze. Dzisiaj, sto lat po jego śmierci zarówno muzyka Żeleńskiego jak i jej recepcja pozostają wciąż nieodkryte i niezbadane. Bilety: 30/40 zł

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *