Pod budowę Centrum Nauk Technicznych wmurowano akt erekcyjny

Box2 Wiadomości Województwo box
Wmurowanie kamienia węgielnego pod Centrum Nauk Technicznych UMK, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W Toruniu powstaje Centrum Nauk Technicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstający na skraju kampusu uczelni budynek będzie zapleczem dla kierunków technicznych, prowadzonych na UMK. Znajdą się w nim nowoczesne laboratoria do badań, m.in. w dziedzinie automatyki i robotyki oraz pracownie dydaktyczne. We wtorek na budowie odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

Inwestycja realizowana jest z myślą o dalszym rozwoju nauk inżynieryjno-technicznych na UMK. Efektem będzie kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni 2 tys. m². Tam odbywać się będą badania, m.in nad zastosowaniami systemów mikroprocesorowych i układów programowalnych w sterowaniu i pomiarach, technologiami sieciowymi, sztuczną inteligencją, eksploracją danych i tzw. rzeczywistością rozszerzoną. Stanowić będzie też zaplecze dla kształcenia przyszłych specjalistów w dziedzinie fizyki technicznej i informatyki stosowanej.

We wtorek na budowie miała miejsce uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, w której uczestniczył m.in. rektor UMK prof. Andrzej Sokala. Koszt budowy i wyposażenia Centrum Nauk Technicznych to ponad 22 mln zł. Środki pochodzą z dotacji z budżetu państwa. Prace planowo mają się zakończyć w październiku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.