Podatki i opłaty w 2021 r. Co zdrożeje w Toruniu?

Box2 Wiadomości
Mieszkańcy Torunia w 2021 r. więcej zapłacą m.in. za śmieci i bilety MZK. Fot. Pixabay

W 2021 r. wzrośnie lub pojawi się kilkanaście nowych podatków. Mieszkańcy Torunia muszą być także przygotowani na wzrost kosztów w opłatach lokalnych, m.in. za wywóz śmieci i bilety MZK. Co zdrożeje? Jakie jeszcze zmiany uderzą po kieszeniach podatników? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Od 2021 r. więcej zapłacimy m.in. za prąd. Koszt energii elektrycznej wzrośnie o ok. 3,5 proc. Dodatkowo rząd wprowadził nowy podatek, tzw. opłacę mocową, której wysokość będzie uzależniona od ilości zużytej energii. Przykładowo, gospodarstwa domowe zużywające mniej niż 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie, a zużywające rocznie ponad 2,8 MWh zapłacą 10,46 zł miesięcznie. Na rachunkach, jak informuje portal Business Insider, pojawi się także opłata OZE, której wysokość wyniesie 2,2 zł za każdą MWh. Portal wymienia także opłatę depozytową od wymiany oleju czy podatek transportowy dla posiadaczy środków transportowych o masie całkowitej, przekraczającej 3,5 tony. Wróci także podatek od dochodów, uzyskiwanych za granicą. O 50 gr wzrośnie także abonament RTV, podatek CIT będą musiały zacząć płacić spółki komandytowe, podwyższono poza tym górny limit podatku od psa.

Duże kontrowersje budzi także wprowadzenie tzw. opłaty cukrowej od napojów słodzonych (opłata stała 50 gr za 1 l napoju oraz opłata zmienna 5 gr za każde 100 ml napoju). Opłatę cukrową będzie wnosić podmiot, sprzedający napój do punktu sprzedaży detalicznej. Dodatkową daninę zapłacą także przedsiębiorcy, sprzedający tzw. “małpki”.

Podwyżki nie ominą także opłat lokalnych. Co zdrożeje w Toruniu w 2021 r.?

  1. Podatek od nieruchomości. Na wrześniowej sesji Rady Miasta toruńscy radni jednogłośnie przegłosowali podwyżkę podatku od nieruchomości. Stawka podatku od mieszkań i garaży w 2021 r. nie wzrośnie o więcej niż 50 gr. Właściciele domów z działką zapłacą więcej o maks. 3 zł, a wzrost dla budynków wykorzystywanych na działalność gospodarczą wyniesie ok. 1 zł. W przypadku budynków i gruntów na działalność gospodarczą wskaźnik wzrostu wyniesie odpowiednio 5 proc. i 8 proc. Łącznie z podwyżek podatków do budżetu miasta trafi 4,8 mln zł.
  2. Opłata za śmieci. Dla zabudowy jednorodzinnej nowa opłata będzie wynosić 15 zł od osoby na miesiąc, a w zabudowie wielorodzinnej 14 zł od osoby za miesiąc. Ceny będą wyższe, jeśli mieszkańcy nie zastosują się do obowiązku segregacji śmieci.

3. Opłaty za bilety MZK. Znikną bilety 30- i 60-minutowe, a za bilet jednoprzejazdowy zapłacimy o 60 gr więcej niż obecnie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *