Podpalenie 500-letniego dębu. Wyznaczono nagrodę za pomoc w ujęciu sprawcy

Box2 Wiadomości
Fot. OSP Górzno dla Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu

Nieznany sprawca 25 grudnia krótko przed godz. 11.00 podpalił “Dąb Rzeczpospolitej”, niemal pięćset letni pomnik przyrody na terenie Nadleśnictwa Brodnica. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczyła 10 tys. zł nagrody za pomoc w ujęciu sprawcy.

W akcji gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy OSP z Lidzbarka Warmińskiego, zastęp PSP z Działdowa oraz dwa zastępy PSP i jeden OSP z Brodnicy. “Dąb Rzeczpospolitej”, zwany też “Dębem Jagiełły”, spłonął doszczętnie. Był najważniejszym pomnikiem przyrody Pojezierza Brodnickiego, zlokalizowanym w rezerwacie Jar Brynicy w leśnictwie Borek, na terenie Nadleśnictwa Brodnica i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Miał wysokość 33 metrów i obwód 650 cm. Strażacy, po przyjeździe na miejsce, zastali już powalony dąb. Dogasili go, nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się ognia.

To nie był przypadek, lecz celowe działanie podpalacza – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczyła 10 tys. zł nagrody za pomoc w ujęciu sprawcy podpalenia. Wszyscy, którzy posiadają informacje na temat tego zdarzenia, proszeni są o kontakt z policją.

Tagged

1 thought on “Podpalenie 500-letniego dębu. Wyznaczono nagrodę za pomoc w ujęciu sprawcy

  1. Dobrze, że taki wspaniały zabytek przyrody miał kamerę ochronną. Miał? Wysypiska śmieci i drewno w lesie-mają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *