Podstawówka z Kaszczorka w międzynarodowym projekcie [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. nadesłane

“Let’s MYTH together” (“Mity i Legendy w Europie”) – to tytuł projektu w ramach programu Erasmus+, w którym bierze udział Szkoła Podstawowa nr 27 z Torunia. wspólnie z pięcioma innymi szkołami z Włoch, Litwy, Portugalii, Bułgarii i Słowacji. Co dzięki temu zyska toruńska placówka?

Erasmus+ to międzynarodowy projekt, który polega – mówiąc w największym skrócie – na wymianie doświadczeń, dobrych praktyk, wiedzy i poznawaniu swoich rówieśników oraz ich kultur i historii.

Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu bierze udział w Erasmusie+ już drugi rok wspólnie z pięcioma innymi europejskimi szkołami: z włoskiej Katanii, litewskiego Mazeikiai, portugalskiego Guimaraes, bułgarskiego Mikoreva i słowackiej Nowej Wsi Spiskiej.

W czwartek w szkole w Kaszczorku mieliśmy kolejną odsłonę projektu – “Grandparents Corner”. Tym razem zorganizowano spotkanie z udziałem dziadków i babć uczniów z tej placówki. Ich obecność nie była przypadkowa. Hasło przewodnie projektu to “Mity i Legendy w Europie”. Tym razem przewodnikami po nich byli seniorzy, którzy zaprezentowali legendy z różnych zakątków Polski.

– To jest przekazywanie żywych legend, które my później będziemy mogli przekazać – mówi Krzysztof Maruszak, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 27 i koordynator projektu w tej placówce. – “Grandparents Corner” miało na celu międzypokoleniową wymianę mitów i legend. Będziemy mogli je pokazać na najbliższym spotkaniu projektowym w Portugalii, na które lecimy, gdzie nasze dzieci będą opowiadały o tym wydarzeniu, które tutaj mamy. W Portugalii wszystkie szkoły uczestniczące w projekcie będą chwalić się tym, co do tej pory zrobiły.

Podczas czwartkowego wydarzenia były nie tylko opowieści i legendy. Uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie teatralne, wysłuchać występu młodego saksofonisty i poczęstować się pączkami.

Uczniowie i nauczyciele z SP27 od miesięcy zbierają różnego rodzaju materiały, które zaprezentują swoim koleżankom i kolegom z innych krajów biorących udział w projekcie.

Przy okazji też szlifują języki obce. Brali już udział m.in. w poznawaniu legend i oprowadzaniu po toruńskiej Starówce w języku angielskim. Nagrywają też w tym języku filmiki. Dzięki temu poznają też swoich rówieśników z innych szkół biorących udział w Erasmusie+, z którymi są w stałym kontakcie.

Projekt koordynowany przez SP27 ruszył 1 września 2017 i potrwa do końca sierpnia 2019 r. Wyjazd do Portugalii zaplanowano na początku kwietnia. Pojadą tam nauczyciele wraz z uczniami. Zostaną tam zaprezentowane efekty projektu z pierwszego semestru roku szkolnego.

– Nasi uczniowie są w stałym kontakcie z uczniami z innych krajów – mówi Maruszak. – Korespondują ze sobą m.in. za pośrednictwem poczty elektronicznej. To cenne. Szkolą nie tylko język, ale też zawiązują nowe znajomości, które utrzymują się jeszcze długo po wyjazdach.

W maju zaś do Torunia – do SP27 – zjadą wszyscy dyrektorzy szkół i koordynatorzy projektu w poszczególnych placówkach. Tym razem już bez uczniów. Będzie to okazja na podsumowanie całego projektu.

“Celem naszego Projektu jest jednocześnie zachowanie i upowszechnianie naszego dziedzictwa kulturowego w Europie, jak również poznawanie przeszłości innych krajów rozwijając przy tym wiedzę i wzajemną tolerancję, poszerzając nasze horyzonty przez twórcze i innowacyjne wspólne działania uczniów, ich rodzin, nauczycieli i wszystkich zaangażowanych w Projekcie”.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *