Podyskutujmy o alkoholu. W Toruniu sprzedaż z ograniczeniami czy bez?

Polecamy Wiadomości
fot. Pixabay.com

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu pomiędzy godz. 22 a 6 i spożywania go w przestrzeni miejskiej. W jaki sposób można wyrazić swoją opinię?

Uchwalone na początku roku przepisy pozwalają samorządom wprowadzać zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach między godz. 22 a 6 oraz wskazać miejsca publiczne, gdzie można go spożywać bez obawy, że zostaniemy za to ukarani mandatem. Ta dyskusja przetoczyła się już przez wiele miast. Teraz czeka nas też w Toruniu.

“Chcemy wspólnie z mieszkańcami omówić kwestię ograniczenia sprzedaży w Toruniu napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży pomiędzy godz. 22 a 6 i zastanowić się, czy obecność alkoholu w przestrzeni miasta jest konieczna i zawsze akceptowalna społecznie” – czytamy na stronie miejskiej. “Jednocześnie chcemy także zapytać torunian o możliwość wyznaczenia w naszym mieście specjalnych stref w przestrzeni publicznej, w których spożywanie alkoholu byłoby dozwolone. Czy takie rozwiązanie jest potrzebne? Czy może przyczyni się tylko do wzrostu liczby interwencji służb miejskich? A może będzie ciekawą alternatywą dla osób chcących spożywać alkohol w otwartej przestrzeni miasta? Opinie i propozycje mieszkańców w tych kwestiach będą stanowić materiał pomocniczy dla władz miasta podczas analizy tego tematu i ew. przygotowywania lokalnych rozwiązań prawnych”.

Jak zatem będą wyglądać konsultacje społeczne? Na zlecenie urzędu miasta zostały przeprowadzone badania społeczne dotyczące dwóch kwestii: ograniczenia sprzedaży, jak i wyznaczenie miejsc publicznych do spożywania alkoholi pod chmurką bez żadnych konsekwencji karnych. Wyniki badań poznamy podczas konsultacji.

28 listopada (środa) o godz. 17 Instytut Socjologii UMK w Harmonijce (Fosa Staromiejska 1A) we współpracy z toruńskim magistratem organizuje debatę konsultacyjną. Podczas niej zaproszeni prelegenci odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości mieszkańców związane z proponowanymi zmianami. W spotkaniu wezmą udział:

  • dr Jacek Szczepkowski, kierownik Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Toruniu, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta, członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz European Brief Therapy Association, adiunkt na Wydziale Nauk Pedagogicznych UMK,
  • dr Wojciech Goszczyński – socjolog w Instytucie Socjologii UMK, zajmujący się m.in. badaniem użyteczności koncepcji socjologii publicznej, animacji społeczności lokalnych, partnerstwa i partycypacji w rozwoju lokalnym,
    przedstawiciel Gminy Miasta Sopot,
  • przedstawiciel Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Do udziału w debacie zostali zaproszeni również przedstawiciele Toruńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, zrzeszającej m. in. lokalnych właścicieli sklepów z alkoholem, przedstawiciele Samorządu Studenckiego UMK, właściciele pubów i restauracji oferujących piwa kraftowe i ważone w małych, lokalnych browarach.

Konsultacje społeczne potrwają do 7 grudnia. Swoje opinie i uwagi można przesyłać na adres konsultacje@um.torun.pl. Konsultacje społeczne prowadzi wydział komunikacji społecznej i informacji magistratu we współpracy z Fundacją Art Watch.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys