Policjanci na kwarantannie. Co jeszcze wiemy po konferencji prezydenta?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dziś w godzinach popołudniowych odbyła się kolejna konferencja prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego. Oprócz najnowszych danych, była również mowa o sytuacji oddziału hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego oraz trwających rekrutacjach do szkół i przedszkoli. Prezydent odniósł się również do swojego emocjonalnego wystąpienia w dzisiejszym programie Onet Rano.

Jak poinformował Michał Zaleski, zanotowany został znaczy wzrost, jeśli chodzi o liczby związane z zakażeniami. W Toruniu i powiecie zarażonych jest już 46 osób. Dla porównania, wczoraj było to 30. Kwarantanna obejmuje z kolei ponad 600 osób. Wczoraj ta liczba oscylowała w granicach 400. Kwarantanna nie ominęła również pracowników służb mundurowych.

– Niepokojąca jest informacja o tym, iż do kwarantanny skierowano także 11 policjantów z Komendy Miejskiej Policji. Mieli kontakt z osobą zarażoną. Zostały od nich pobrane próby. Liczymy, że wynik będzie ujemny i będą mogli wrócić do pracy.

Prezydent odniósł się także do swojego porannego wystąpienia w programie Onet Rano.

– Koronawirus jest także w naszym mieście, jest między nami, mieszkańcami Torunia i tę świadomość mamy. To powoduje emocje. Czasami trudno nad nimi zapanować. Przepraszam, jeżeli nie potrafię zapanować nad swoimi, ale zapewniam państwa, że na co dzień w pracy i w każdym działaniu, a dziś moja praca trwa całą dobę, cały tydzień, jestem opanowany i dobrze zorganizowany. To wszystko, co dzieje się w tej chwili w Toruniu, a jest udziałem moich współpracowników i moim, ma taki właśnie wymiar i charakter – zapewnił Michał Zaleski.

Prezydent poinformował również, że w szpitalu miejskim zostały pobrane kolejne próby do badań. W sumie uzyskano już 75 wyników z 92 pobranych prób.

– Wczoraj wieczorem dotarła informacja, że do wcześniejszych 22 pozytywnych wyników, dołączyło 8 kolejnych, głównie spośród personelu medycznego. To zmniejsza potencjał leczniczy szpitala. Oddział hematologii został zamknięty. Prowadzona jest tam dokładna dezynfekcja – przekazał prezydent. – Czynne są natomiast pozostałe oddziały. W związku ze wstrzymaniem planowych przyjęć, a także powrotami do zdrowia, ilość pacjentów w szpitalu się zmniejsza. Istotnie zmniejsza się też ilość personelu medycznego, który może pracować.

W szpitalu przebywa obecnie 87 pacjentów. Wyłączenie części personelu w związku z prowadzonymi badaniami w kierunku zakażeń koronawirusem, może powodować poważne braki kadrowe.

Działalność ogranicza Miejska Przychodnia Specjalistyczna. Zawiesiła działalność w zakresie rehabilitacji, ale też chorób metabolicznych, okulistyki, laryngologii, zdrowia psychicznego, ortodontyki i endoskopii. Skrócony został także czas pracy pracowni rentgenowskiej. Funkcjonować będzie ona w godz. 7:30-14:30.

– Dołączamy do grupy zakupowej, która powstaje w województwie kujawsko-pomorskim z inicjatywy wojewody. Jest możliwość zakupu 200 tys. sztuk masek medycznych – poinformował prezydent. – Miasto na zakup tych masek dla potrzeb toruńskich, przeznaczy kwotę 300 tys. zł.

Będą to zakupy adresowane do placówek miejskich. Ten zasób nie starczy jednak na cały potencjalny okres epidemii, poszukiwane są więc również inne źródła.

Od poniedziałku na stronie internetowej Urzędu Miasta znaleźć ma się zakładka informująca o inicjatywach, które pomagają w pozyskiwaniu sprzętu ochrony osobistej, ale też w dostarczaniu posiłków dla personelu medycznego lub wykazują się innymi inicjatywami.

– Trzeba tym ludziom podziękować. Oni przez swoje dary są wielcy i wtedy, kiedy przynoszą kilkadziesiąt sztuk maseczek, czy paczkę rękawiczek i wtedy, kiedy decydują się na przeznaczenie poważnych kwot finansowych, jak część firm toruńskich – zaznaczył Michał Zaleski.

Prezydent wspomniał także o rekrutacji do szkół i przedszkoli. Ich wyniki opublikowane zostały dziś, 3 kwietnia. Rekrutacje odbywają się elektronicznie, nie trzeba więc będzie dowiadywać się o wynikach w placówkach. Do 14 kwietnia trwa termin, w którym należy potwierdzić wolę przyjęcia. Brak takiego potwierdzenia, równoznaczny jest z rezygnacją z przyjęcia. Potwierdzenia dokonuje się mailowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *