Policjanci “przetrzepali” 800 aut w Toruniu i powiecie toruńskim. Jakie są wyniki akcji?

112 Box2
fot. Komenda Miejska Policji w Toruniu

W czwartek policjanci z toruńskiej drogówki w godz. 5-8 i 18-21 prowadzili cykliczną akcję “Trzeźwy kierujący”. Działania były realizowane na ulicach Torunia i drogach w powiecie toruńskim. Jakie są wyniki akcji?

Akcja “Trzeźwy kierujący” jest prowadzona cyklicznie na terenie Torunia i powiatu toruńskiego. Tym razem toruńska drogówka wzięła pod lupę kierowców w czwartek – w godz. 5-18 i 18-21. “Prewencyjne działania mają na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących oraz poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym” – podkreślają policjanci.

Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierowców. Przez całą akcję skontrolowali blisko 800 pojazdów i ich kierowców. Jakie są efekty “Trzeźwego kierującego”?

– Łącznie mundurowi zatrzymali 11 dowodów rejestracyjnych oraz dwa prawa jazdy – wylicza Wojciech Chrostowski z zespołu komunikacji społecznej toruńskiej policji. – W czasie działań funkcjonariusze zatrzymali jednego nietrzeźwego kierowcę. 44-latek wpadł krótko przed godz. 6 w Dobrzejewicach (gm. Obrowo). Jechał osobowym oplem, mając ponad promil alkoholu w organizmie. Grozi mu teraz do dwóch lat więzienia.

Policjanci przypominają konsekwencje karne jazdy pod wpływem alkoholu. Stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm sześc. wydychanego powietrza) stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do dwóch lat oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat.

Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat. Kierowcy, który nie stosuje się orzeczonego wcześniej w związku z popełnieniem przestępstwa zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *