Policjanci z Torunia radzą: W świątecznej gorączce zadbajmy o bezpieczeństwo

112 Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay

Szał świątecznych zakupów trwa. Toruńskie galerie handlowe codziennie oblegają tłumy mieszkańców. To raj dla złodziei. Funkcjonariusze z KMP Toruń radzą, jak się przed nimi uchronić i apelują o ostrożność na drogach.

Okres przedświątecznej gorączki to idealny czas na łowy dla kieszonkowców.

Wykorzystują tłok bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione – tłumaczy asp. Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP Toruń.

Co robić, aby się przed tym uchronić? Toruńscy policjanci radzą, aby przede wszystkim chować pieniądze do wewnętrznych kieszeni. Ostrożność należy także zachowywać w trakcie wypłaty pieniędzy w bankomacie, a jeśli coś wyda nam się podejrzane – od razu zgłaszać wątpliwości na policję. Szczególną uwagę trzeba zwrócić także na kluczyki od auta – w okresie przedświątecznym zauważalne są wzmożone kradzieże samochodów.

Policjanci uczulają także, aby pamiętać o bezpieczeństwie na drogach, kiedy na święta jeździmy odwiedzać rodziny.

– Pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu auta do zimowych warunków. Wymiana opon powinna być normą. Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii – przestrzega asp. Wojciech Chrostowski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *