Policjanci z Torunia zachęcają: Oznakuj swój rower i poznaj dzielnicowego

Box2 Wiadomości
Kobieta na rowerze w mieście. Sezon rowerowy w Toruniu
Jednoślad można zarejestrować w policyjnym systemie. Fot. ilustracyjne/Unsplash

Mieszkańcy Torunia mogą zarejestrować swój jednoślad w specjalnym policyjnym systemie w ramach profilaktycznego programu pn.: Oznakuj rower – poznaj swojego dzielnicowego. W przypadku kradzieży roweru, dzięki znakowaniu, pojazd można łatwiej zidentyfikować. Kiedy będzie można oznakować rower w Toruniu?

Toruńska policja ostrzega – nieodpowiednio zabezpieczony rower to gratka dla złodzieja.

– Pamiętajmy, że dobre zabezpieczenie roweru to podstawa! Tanie łańcuchy i blokady, w które inwestujemy kilkanaście złotych nie będą stanowiły problemu dla złodzieja. Często wystarczy nieskomplikowane narzędzie, aby sforsować takie zabezpieczenie. Kolejną kwestią jest umiejętne założenie blokady czy łańcucha. Zdarza się, że blokada zostaje, a rower „odjeżdża”. Jest to wina jej nieumiejętnego zamontowania. Zabezpieczenie powinno być założone najlepiej przez ramę w miejscu, w którym np. odkręcenie siodełka nie spowoduje możliwości zdjęcia blokady. Ryzykowne jest także zakładanie jej przez koło. Zdarzają się przypadki, w których ginie rower, a przy barierce pozostaje jedno z kół jednośladu – tłumaczy asp. Agnieszka Lewicka-Wolsza z KMP Toruń.

Jednym z narzędzi zabezpieczających jest znakowanie rowerów, czyli zarejestrowanie jednośladu w specjalnym systemie policyjnym. Wystarczy zgłosić się wraz z rowerem do dowolnego komisariatu policji w mieście.

– Policjanci wygrawerują na stałe, na ramie roweru specjalny numer, który następnie wraz z opisem cech charakterystycznych roweru zostanie wprowadzony do systemu. W przypadku kradzieży rower będzie można łatwiej zidentyfikować – informuje asp. Agnieszka Lewicka-Wolsza. – Do dokonania rejestracji konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości i dowodu zakupu lub własności roweru, np. paragon.

KMP Toruń publikuje harmonogram znakowania rowerów w Toruniu w tym roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.