Policjantka, radny, optometrysta, syn prezydenta. Kto kandyduje do rady miasta?

Box2 Wiadomości
Od lewej: Wioletta Dąbrowska, Paweł Gulewski i Maciej Karczewski, fot. Łukasz Piecyk

Do 17 września komitety wyborcze mają czas na zarejestrowanie list kandydatów na radnych. Na razie niechętnie dzielą się tym, kogo wystawią do wyborczej potyczki. Nam udało się dotrzeć do kilku ciekawych nazwisk.

Kogo na pewno zobaczymy na listach? Pewniakami są obecni radni. Ale nie wszyscy. Na listach PO nie zobaczymy już Pawła Wiśniewskiego, który pełnił mandat dwie kadencje. Bywało jednak, że opuszczał posiedzenia rady miasta. A i jego partyjni koledzy mieli sporo uwag do jego aktywności w radzie miasta.

Na listach PO na pewno zobaczymy Pawła Gulewskiego, Michała Rzymyszkiewicza, Łukasza Walkusza i Bartłomieja Jóźwiaka. Pojawią się tam także lokalni działacze Nowoczesnej. Jednym z kandydatów Koalicji Obywatelskiej (wspólny komitet PO i Nowoczesnej) ma być Jakub Hartwich, jedna z twarzy niedawnego protestu niepełnosprawnych w Sejmie.

Na sobotniej konferencji prasowej PiS można było dostrzec co najmniej kilku kandydatów do rady miasta. Na pewno wystartują Michał Jakubaszek, Karol Wojtasik i Wojciech Klabun, którzy reprezentują Skarpę, Kaszczorek i lewobrzeże.

Ze startu zrezygnował Jacek Kowalski  – radny PiS od 2010 r. Dlaczego? Pracuje na kierowniczym stanowisku w Enerdze. PiS zaś niedawno zapowiedział, że na ich listach nie pojawią się partyjni działacze pełniący takie funkcje w państwowych spółkach. Zgodnie z przepisami pracę w policji i mandat radnej może połączyć Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy toruńskiej policji, która wystartuje z listy PiS na Bydgoskim.

Dąbrowska podkreśla, że jest bezpartyjna i chce się zaangażować działalność na rzecz Bydgoskiego Przedmieścia.

– Na razie nie chcę zdradzać szczegółów, zrobię to w dalszej części kampanii wyborczej – zapowiada Dąbrowska. – Na pewno zajęłabym się w radzie miasta kwestią bezpieczeństwa na Bydgoskim Przedmieściu i współdziałania wielu urzędów tak, żeby sprawniej rozwiązywać problemy nie tylko tego osiedla.

Kto powalczy o mandaty z komitetu Michała Zaleskiego? Kolejny raz na listach zobaczymy obecnych rajców m.in. Jarosława Beszczyńskiego, Marcina Czyżniewskiego, Danutę ZającWitolda Waczyńskiego i Jana Ząbika, a także wiceprezydenta Torunia Zbigniewa Fiderewicza. Nie zabraknie też osób kojarzonych ze sportem – wioślarza Sławomira Kruszkowskiego i żużlowca Jacka Krzyżaniaka. Ale to żadne zaskoczenie – oni już wszyscy startowali cztery lata temu.

Wszystko wskazuje, że na listach wyborczych tego komitetu nazwisko Zaleski pojawi się dwukrotnie. Obok urzędującego prezydenta walkę wyborczą ma podjąć także jego syn – Jakub Zaleski. Będzie przekonywać do głosowania na siebie mieszkańców Rubinkowa, Jakubskiego, Mokrego, Bielaw i Grębocina.

Maciej Cichowicz, Sylwia Kowalska i Maciej Karczewski – to trzy pewne nazwiska, które zobaczymy na listach komitetu My!Toruń, czyli dawnego Czasu Mieszkańców. Karczewski potwierdza, że będzie startować z okręgu obejmującego Chełmińskie, Starówkę, Wrzosy i JAR. Na razie jednak nie zdradza, jakimi sprawami chce się zająć w radzie miasta.

My!Toruń przedstawi swojego kandydata na prezydenta Torunia we wtorek (11 września). Wiadomo, że będzie nim ktoś z powyższej trójki. Najczęściej jako kandydat na ten urząd wymieniana jest Sylwia Kowalska, szefowa klubu radnych Czas Mieszkańców.

Swoje listy do rady miasta zamierzają zarejestrować także ruch Kukiz’15 i komitet Sławomira Mentzena, kandydata do rady miasta. Będą to osoby z różnych środowisk. Ten pierwszy wciągnie na swoje listy także działaczy Nowej Prawicy, Prawicy Rzeczpospolitej i Stowarzyszenia Endecja. Jeszcze jednak nie zdradzają nazwisk.

Niewiele wiadomo o SLD i przygotowaniach tego komitetu do wyborów. Kilka tygodni temu pojawiły się zapowiedzi, że komitet powalczy o miejsca w radzie miasta i o urząd prezydenta. Wśród kandydatów na radnych wymienia się m.in. Mariana Frąckiewicza, radnego wszystkich kadencji.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *