Ilu mieszkańców na jednego posła? Czy wszędzie jest tak samo?
Do wyborów parlamentarnych zostało coraz mniej czasu. Jak wiadomo, Polska jest podzielona na okręgi, na każdy z 41 przypada dana liczba mandatów. Jak jest ustalana? Ilu mieszkańców przypada na jednego posła?
Liczba mandatów zależy od tego, ilu mieszkańców liczy dany okręg. Najmniej liczne wybierają 7 posłów, najludniejsze zaś nawet 20. Okręg nr 5, w którego obrębie mieszczą się Toruń, Chełmża oraz powiaty toruński i chełmiński, reprezentuje 13 posłów.
Na rok przed wyborami Państwowa Komisja Wyborcza ma obowiązek sprawdzić, jak wygląda stan ludności. Na tej podstawie zgłaszane są Sejmowi rekomendacje zmian. Generalnie przybywa nas w dużych miastach i ich okolicach, a ubywa w małych miastach i obszarach wiejskich. Ostatni raz poprawki wprowadzono przed wyborami w 2011 roku.
Średnio na jednego posła, według danych PKW, przypada 78,4 tys. mieszkańców, jednak w zależności od okręgu liczba ta się zmienia. W przypadku okręgu nr 5 jest to 75,1 tys. mieszkańców.

Jeśli weźmiemy pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego, to średnia dla Polski wynosi 82,1 tys. mieszkańców na posła, zaś w okręgu jest to 78,7 tys.

Istotna jest także liczbowa siła głosu. Obliczana się ją według wzoru: (średnia liczba mieszkańców na 1 posła w całej Polsce / liczba mieszkańców w okręgu / liczba posłów wybieranych w okręgu). Najsprawiedliwsza wartość to 1. W okręgu nr 5 jest to 1,04. Im wyższa liczba, tym silniejszy głos. Są w Polsce takie okręgi, gdzie ta wartość wynosi poniżej 1.
