Kim są nowi toruńscy radni? Przedstawiamy ich sylwetki [FOTO]
Przedsiębiorcy, byli sportowcy, rzecznik prasowy wojewody, małżeństwo, wieloletni rajcy – tak w dużym skrócie wygląda nowy skład toruńskiej rady miasta. Przedstawiamy sylwetki nowych rajców.
Koalicja Obywatelska – 10 mandatów
Jakub Hartwich – jeden z uczestników wiosennego strajku niepełnosprawnych w Sejmie. Startował do toruńskiej rady miasta z pozycji nr 1 w okręgu obejmującym Skarpę, Kaszczorek i lewobrzeże. W kampanii wyborczej postulował wprowadzenie specjalnego funduszu, z którego byłoby wypłacane 500 zł miesięcznie wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Torunia niepełnosprawnym od urodzenia. Hartwich uzyskał 2574 głosy.
Bartłomiej Jóźwiak – radny miejski od 2006 r. Magister politologii i prawa na UMK oraz absolwent studiów europejskich w Centrum Studiów Europejskich im. Jeana Moneta. Działał w harcerstwie oraz w samorządzie studenckim UMK. Reprezentuje mieszkańców Skarpy, Kaszczorka, Podgórza, Rudaka, Stawek, Czerniewic i Glinek. Lubi sport: pływa i gra w paintball. Jego pasją jest historia. W wyborach zdobył 2390 głosów.
Piotr Lenkiewicz – 33 lata, magister prawa i europeistyki, żonaty, ojciec prawie dwuletniego Stasia, zawód wykonywany: specjalista w biurze zarządzania projektami. Chce zająć się rozwojem kultury w mieście pod kątem dostępności dla mieszkańców poprzez pierwszy w skali kraju program edukacji kulturalnej. Za cel stawia sobie przemodelowanie strategii promocji miasta zorientowanej na markę Toruń oraz współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami na rzecz wdrożenia mikro-lokalnej wizji rozwoju CSR na rzecz toruńskich dzielnic. W radzie miasta po raz pierwszy. Uzyskał 519 głosów.
Paweł Gulewski – radny od 2010 r. Absolwent politologii na UMK. Szef biura regionu PO. Asystent senatora Przemysława Termińskiego. Działał m.in. w Instytucie Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i NZS. W radzie miasta reprezentuje mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia, Bielan i Działek Józefa. Jego Hobby to dyplomacja, biegi, a pasja to Toruń. Zdobył 1195 głosów.
Margareta Skerska-Roman – 43 lata, bezpartyjna, pracownik administracyjny, mężatka, jedno dziecko. Uważa, że to mieszkańcy Torunia, najlepiej wiedzą czego im trzeba. Ponadto potrzeba nam osób, które są niezależne, niezwiązane z żadną opcją partyjną. Najważniejsza rzecz, którą chce zrobić będąc radną/radnym to zrobić wszystko, aby wszystkim żyło się w Toruniu lepiej, łatwiej i spokojniej. W radzie miasta po raz pierwszy. Dostała 1148 głosów.
Michał Rzymyszkiewicz – radny miejski od 2010 r. Absolwent V LO i administracji UMK, gdzie napisał pracę magisterską dotyczącą statusu prawnego prezydenta miasta. Jest współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Aktywny Toruń. Patronuje rozgrywkom Futbol Arena i Playarena, lidze w której regularnie gra kilkadziesiąt amatorskich drużyn piłkarskich. Regularnie gra w piłkę nożną i jeździ na rowerze. Uzyskał 2842 głosy.
Bartosz Szymanski – 41-letni rodowity torunianin, programista, absolwent wydziału matematyki i informatyki UMK. Szczęśliwy mąż i tata dwójki małych dzieci. Koordynator struktur Nowoczesnej w Toruniu, inicjator działań na rzecz uruchomienia programu finansowania in vitro z budżetu miasta w Toruniu. Zamierza zajmować się zwiększaniem partycypacji mieszkańców w decydowaniu o sprawach miasta, m.in. doprowadzić do reformy Rad Okręgów, doprowadzić do powstania nowoczesnej Aplikacji Miejskiej służącej mieszkańcom oraz uruchomienia Karty Miejskiej. W radzie miasta będzie zasiadać po raz pierwszy. Uzyskał 1181 głosów.
Łukasz Walkusz – od 2006 r. miejski radny, w mijającej kadencji był wiceprzewodniczącym rady miasta. Ukończył studia politologiczne na UMK i podyplomowe z zakresu Wiedzy o Unii Europejskiej oraz Prawa i Finansów Samorządowych na UMK. Na studiach działała w NZS. Obecnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego na stanowisku Dyrektora Departamentu Organizacyjnego. Interesuje się historią Polski oraz sportem. Regularnie pływa i gra w tenisa. Jego pasje to wolontariat oraz podróże. Uzyskał w tych wyborach do rady miasta najwyższy wynik – 5194 głosy.
Krystyna Żejmo-Wysocka – miejska radna od 2014 r. Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i UMK. Ukończyła także studia podyplomowe z zarządzania na UMK i Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu oraz liczne kursy i szkolenia dotyczące zarzadzania zasobami ludzkimi, pozyskiwaniem i wydatkowaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ma 34-letni staż pracy zawodowej, w tym w samorządzie od 1993 r. (Wojewódzki Urząd Pracy, Urząd Miasta Torunia i Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia) Obecnie jest Dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim. Zajmuje się polityką społeczną, rynkiem pracy, ekonomią społeczną i wdrażaniem środków EFS. Uzyskała 1103 głosy.
Maciej Krużewski – w mijającej kadencji zasiadał w radzie miasta po raz pierwszy – zastąpił Arkadiusza Myrchę, który został wybrany na posła. Absolwent UMK i Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Warszawie. Ekspert w zakresie programowania strategicznego, planowania przestrzennego, zarządzania i finansowania (fundusze UE) projektów infrastrukturalnych i gospodarczych, rozwoju przedsiębiorstw i klastrów innowacyjnych. Zdobył 566 głosów na Rubinkowie, Jakubskim, Mokrem, Grębocinie i Bielawach.
KWW Michała Zaleskiego – 8 mandatów
Michał Zaleski – prezydent Torunia od 2002 r. Wcześniej radny SLD. Przed objęciem prezydentury był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej. Podobnie jak w poprzednich latach jego mandat wygaśnie po objęciu stanowiska prezydenta. W jego miejsce do rady miasta wejdzie kolejna osoba, która uzyskała najwyższy wynik – będzie to albo Sławomir Kruszkowski, albo Barbara Litwin. W wyborach do rady miasta Zaleski uzyskał 2579 głosów.
Danuta Zając – miejska radna od 1994 r. W tej kadencji jest radną z najdłuższym stażem. W mijającej kadencji była wiceprzewodniczącą komisji rewitalizacji miasta. „Jako radna, i jako człowiek wrażliwy, otwarty na potrzeby innych i zawsze gotowy spieszyć z pomocą, utrzymuje bliski i bezpośredni kontakt z mieszkańcami zwłaszcza lewobrzeżnej części miasta, z którą związała swoje życie” – czytamy w jej biogramie na stronie miasta. Uzyskała 943 głosy.
Zbigniew Fiderewicz – pierwszy zastępca prezydenta Torunia od 2002 r. Absolwent wydziału prawa i administracji UMK oraz Podyplomowego Studium Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego Uniwersytetu Warszawskiego. Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO”. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Kapitan jachtowy, członek Bractwa Kaphornowców. Wszystko wskazuje, że podobnie jak w 2014 r. zrzeknie się mandatu. W jego miejsce wejdzie Witold Waczyński, były toruński koszykarz i działacz sportowy. Fiderewicz w tych wyborach uzyskał 1889 głosów.
Kamila Beszczyńska – absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego, od 13 lat pracująca jako nauczycielka wychowania fizycznego. Po godzinach nie zwalnia tempa ani trochę, prowadząc zajęcia jako instruktorka fitness, tańca i zumby. Prywatnie żona Jarosława Beszczyńskiego, również radnego. Po raz pierwszy w radzie miasta. Startowała na Bydgoskim. Uzyskała 400 głosów.
Marcin Czyżniewski – przewodniczący rady miasta mijającej kadencji i najpewniej kandydat na tę funkcję w kadencji 2018-2023. Ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych UMK. W 2003 r. uzyskał doktorat, a w 2013 r. habilitację w zakresie nauk o polityce. Jest rzecznikiem prasowym UMK. Naukowo zajmuje się problematyką środkowoeuropejską, zwłaszcza czeską, jest autorem trzech monografii naukowych i licznych artykułów dotyczących życia politycznego i społecznego Republiki Czeskiej oraz sytuacji narodowościowej w Czechosłowacji. Znów został wybrany w okręgu nr 3: Starówka, Chełmińskie, Wrzosy, JAR. Zdobył 2090 głosów.
Jacek Krzyżaniak – mistrz torów żużlowych, bohater i legenda toruńskiego speedwaya. Zdobywca 35 medali w czarnym sporcie, dziś trener i wychowawca przyszłych pokoleń wybitnych sportowców. „Swoim życiem i postawą pokazuje, że nigdy nie można się poddawać” – czytamy w jego biogramie z kampanii wyborczej. Startował w okręgu obejmującym Chełmińskie, Wrzosy, Starówkę i JAR. Uzyskał 1194 głosy.
Jarosław Beszczyński – z Toruniem związany od 1983 r. Absolwent wydziału humanistycznego UMK. Były policjant. W radzie miasta zasiada od 2006 r. Wówczas został wybrany z list PO. Później przeszedł do klubu Michała Zaleskiego. W ostatnich kadencjach był jego przewodniczącym. Został wybrany z okręgu: Rubinkowo, Bielawy, Grębocin,Jakubskie, Mokre. Pasjonuje się sportem i motoryzacją. Zdobył 1513 głosów.
Jan Ząbik – ukończył zasadniczą szkołę zawodową, uzyskując dyplom w zawodzie instalacje elektryczne. Od 1964 r. zawodnik klubu sportowego Apator. Obecnie pracuje w klubie sportowym Toruń SA jako trener. W radzie miasta zasiada od 2010 r. Reprezentuje mieszkańców Rubinkowo, Jakubskie, Mokre, Bielawy, Grębocin. Pasjonuje się sportem i motoryzacją. Otrzymał 1424 głosy.
Prawo i Sprawiedliwość – 6 mandatów
Michał Jakubaszek – wiceprzewodniczący rady miasta mijającej kadencji. Absolwent III LO i prawa na UMK. W 2007 r. rozpoczął aplikację adwokacką i pracę w kancelarii, a obecnie wykonuje wolny zawód adwokata. Zasiada w radzie miasta od 2010 r. Reprezentuje mieszkańców osiedli: Skarpa, Kaszczorek, Podgórz, Stawki, Rudak, Czerniewice. Uzyskał 3560 głosów.
Wojciech Klabun – w radzie miasta od 2014 r. Absolwent V LO, stosunków międzynarodowych na UMK i studiów podyplomowych w zakresie finansów i marketingu oraz administracji publicznej. W młodości członek Harcerstwa Polskiego, ministrant i lektor w parafii św. Piotra i Pawła. Założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia „Nasz Podgórz”, były przewodniczący Rady Okręgu nr 1 – Podgórz. Reprezentuje w radzie miasta Skarpę, Podgórz, Stawki, Rudak, Czerniewice, Kaszczorek. Głosowało na niego 924 mieszkańców.
Adrian Mól – obecnie rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, wcześniej dziennikarz TV Trwam. Po raz pierwszy w toruńskiej radzie miasta. Był jedynką PiS w okręgu obejmującym Bydgoskie Przedmieście, Bielany i Działki Józefa. W wyborach zdobył 1050 głosów.
Dariusz Mądrzejewski – szef toruńskiego koła Porozumienia Jarosława Gowina, zawodowo jest związany z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Łowiczu. W radzie miasta będzie zasiadać po raz pierwszy. Startował w okręgu obejmującym Chełmińskie, Starówkę, Wrzosy i JAR. Zdobył 2092 głosy.
Zbigniew Rasielewski – miejski radny w latach 2006-2010, od 2010 r. wiceprezydent Torunia z ramienia PiS. Dwukrotnie startował w wyborach prezydenckich w Toruniu – w 2014 i 2018. Był kandydatem do rady miasta z okręgu nr 4: Rubinkowo, Jakubskie, Mokre, Grębocin, Bielawy. Jeżeli ponownie zostanie wiceprezydentem Torunia do rady miasta w jego miejsce wejdzie Katarzyna Chłopecka. Zdobył 3313 głosów.
Dagmara Tuszyńska – radna miejska od 2014 r. W mijającej kadencji była wiceszefową komisji rozwoju, strategii miasta i gospodarki przestrzennej. Prowadzi własną działalność gospodarczą. Zdobyła 500 głosów.
My Toruń – 1 mandat
Maciej Karczewski – znany toruński przedsiębiorca, związany z Fundacją Stare Miasto, która realizowała projekt Restart, międzynarodowy sędzia wioślarski. Będzie zasiadać w radzie miasta po raz pierwszy jako jedyny reprezentant komitetu My Toruń. W wyborach startował z okręgu obejmującego Chełmińskie, Wrzosy, Starówkę i JAR. Dostał 1529 głosów.