Mówiła o wiceministrze “głowa układu”. Scheuring-Wielgus obroniona przez opozycję
Sejm nie zgodził się na uchylenie immunitetu posłance Lewicy Joannie Scheuring-Wielgus. Wniosek o to złożył były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Sprawa dotyczy słów, które padły podczas debaty sejmowej w lipcu 2020 roku.
Gdy dyskutowano wniosek o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, toruńska posłanka powiedziała, iż Łukasz Piebiak “był głową układu, którego celem było szukanie haków na sędziów i prokuratorów”. Członek rządu uznał, że te słowa mogły narazić go na utratę zaufania publicznego do pełnienia urzędu sędziego.
Scheuring-Wielgus wskazywała, że o postępowaniu Piebiaka i zarzutach wobec niego mówiono w ogólnopolskich mediach, przeciwko niemu wypowiadali się byli współpracownicy, zaś sam wiceminister ostatecznie złożył wniosek o dymisję. Sprawa pojawiła się ponownie na obradach Komisji Regulaminowej na początku tego roku, ponad 2 lata od zawiadomienia. Prywatny akt oskarżenia z artykułu o zniesławieniu Piebiak złożył we wrześniu 2020 roku.
Mamy do czynienia z próbą tłumienia debaty publicznej, z próbą tłumienia swobody wykonywania mandatu poselskiego – bronił posłanki jej pełnomocnik, również poseł Krzysztof Śmiszek. – Posłanka nie powiedziała niczego, czego nie napisałyby wcześniej media.
Komisja wnioskowała o odebranie immunitetu. W głosowaniu na sali plenarnej zabrało jednak większości bezwzględnej (231) niezbędnej do przyjęcia wniosku. Za odebraniem immunitetu toruńskiej posłance głosowało 227 posłów (wszyscy z PiSu oraz niezrzeszony Łukasz Mejza), przeciw zaś było 218 posłów, reprezentujących wszystkie ugrupowania opozycyjne poza posłami Kukiz’15, którzy wstrzymali się od głosu.
Urodziny pełną gębą! Nawet Sejm pospieszył z prezentem i NIE ZGODZIŁ się na uchylenie mi immunitetu za słowa o b. wiceministrze sprawiedliwości Łukaszu Piebiaku – tak decyzję podjętą na posiedzeniu skomentowała posłanka w mediach społecznościowych.
Przypomnijmy, że to już trzecia w tej kadencji sprawa, w której dyskutowany jest wniosek o uchylenie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus. W dwóch przypadkach: wieszaniu bucików dziecięcych na bramie wejściowej do Bazyliki Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz wejściu na mszę z transparentem ochrona immunitetowa już nie obowiązuje.