Piotr Wielgus chce stworzyć przyjazną przestrzeń miejską
Kandydat Lewicy na prezydenta Torunia zorganizował kolejną konferencję prasową. Tym razem tematem głównym była zielona i przyjazna przestrzeń miejska. W planach są m.in. społeczne ogródki, źródełka wody pitnej i ochrona obiektów cennych przyrodniczo.
Na poniedziałkowej (18.03.2024) konferencji Piotr Wielgus zaznaczył, jak istotna jest przestrzeń miejska i odpowiednie dostosowanie jej do potrzeb mieszkańców.
Nasze ulice, chodniki, parki, skwery czy trawniki to nasze codzienne środowisko, od którego zależy jakość naszego życia, dlatego naszym priorytetem jest zadbanie, aby przestrzeń miasta była estetyczna, czysta, bezpieczna, a przede wszystkim zielona.
Kandydat na prezydenta miasta wymienił kilka istotnych w tym celu punktów, które zamierza zrealizować – regularne sprzątanie miasta, pełna ochrona drzew, parków, terenów zieleni, obiektów cennych przyrodniczo przed planami inwestycyjnymi, miejsca rekreacyjne przy każdym osiedlu (zielone skwerki, społeczne ogródki i warzywniaki), wprowadzenie ławek w przestrzeni publicznej, dostosowanie przestrzeni miejskiej do zmieniającego się klimatu, zwiększenie liczby drzew, wprowadzenie retencji wody i źródełka wody pitnej, bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
Nie może być tak, że w Toruniu na ulicach giną ludzie. Postawimy sobie za cel zero wypadków śmiertelnych – mówił kandydat.
W celu zabezpieczenia mieszkańców przed wypadkami planowane jest uspokojenie ruchu na osiedlach poprzez wyniesione skrzyżowania i bezpieczne przejścia dla pieszych. Powstaną również udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami mobilności ruchowej.
Niedawno słyszałem, jak prezydent Zaleski powiedział, że nie będzie sprzątał co miesiąc, bo jeszcze mieszkańcy się do tego przyzwyczają. Chciałbym powiedzieć, że my będziemy sprzątać na bieżąco i chcielibyśmy, żeby mieszkańcy przyzwyczaili się do tego, że w naszym mieście jest czysto – dodał Piotr Wielgus.
W kwestii ochrony środowiska kandydat Lewicy zwrócił również uwagę na ważne, zielone miejsca w mieście. Wśród swoich postulatów zawarł ochronę Winnicy, Parku Glazja, Kępy Bazarowej, Barbarki i Wrzosowiska. Odniósł się również do ostatniej decyzji Piotra Gulewskiego.
Bardzo się cieszę, że dzisiaj mój kontrkandydat Paweł Gulewski wycofał się z wygospodarowania tej części terenu i zadeklarował, że w przyszłej radzie miasta KO będzie głosowała za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Lewica również z takim wnioskiem wystąpi i również będzie głosowała za zmianą planów w tym obszarze.
Jednocześnie Piotr Wielgus sprzeciwił się planom Pawła Gulewskiego o budowie parku kulturowego i przenoszenia tam szachulców, a także wobec budowy mostu śródmiejskiego.
Ten most po stronie Kępy Bazarowej będzie bardzo mocno ingerował w samą Kępę, w obszar Natura 2000, i w obszar chroniony, rezerwat przyrody. (…) Duża część tej przestrzeni, w przypadku realizacji tego zadania, będzie mieszkańcom zabrana – argumentował kandydat. – Oczywiście, most śródmiejski jest potrzebny. Taką rolę może pełnić most Piłsudskiego i spokojnie można puścić tramwaj przez ten most.
Jak zapowiada kandydat Lewicy, zamierzają oni odstąpić od budowy trasy staromostowej, aby nie wprowadzać tranzytu do centrum miasta. Teren dzisiejszej rezerwy powinien zostać przeznaczony na rekreację oraz mieszkaniówkę.
O dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnością opowiedziała Elżbieta Olszewska z okręgu nr 3.
W Toruniu mieszka 30 tys. osób z niepełnosprawnościami. To jest bardzo liczna grupa. Te osoby są z reguły częściowo wyłączone z życia publicznego wskutek barier, przy czym najmniejszymi są bariery architektoniczne i najłatwiejsze do usunięcia. Jest ich jednak o wiele więcej i będziemy się starać, żeby w miarę możliwości były po kolei usuwane. Najważniejsze to bariery społeczne.
Wśród postulatów kandydatka do rady miasta wymieniła utworzenie więcej miejsc, w których osoby niepełnosprawne będą mogły integrować się z osobami pełnosprawnymi, więcej ogrodów społecznych i miejsc rekreacji dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zwróciła również uwagę na przestrzeń miejską wolną od zanieczyszczeń.
Można zrobić więcej łatwych dojazdów meleksami, samochodami elektrycznymi, rowerami. Przydałyby się stojaki na rowery, które też ułatwiają komunikację osobom niepełnosprawnym – argumentuje Elżbieta Olszewska, dodając, że rowery są pozostawiane w różnych miejscach, utrudniając przejazd osobom poruszającym się na wózkach bądź chodzących z laską.
Paweł Kołacz, kandydat do rady miasta z okręgu nr 2, opowiedział o trasach pieszo-rowerowych i odseparowanej sieci komunikacji w postaci koncepcji sprzed kilku lat „Zielony Ring Torunia”.
Chcielibyśmy być nie tyle w awangardzie, co w XXI wieku idei planowania miast dla mieszkańców, gdzie korytarze ekologiczne pozwalają bezpiecznie, w najlepszym stopniu, w sposób totalnie odseparowany od ruchu samochodowego przemieszczać się tym najmniej uzbrojonym i chronionym użytkownikom ruchu drogowego – opowiada Paweł Kołacz. – Koncepcja Zielonego Ringu to połączenie kilkunastu szkół, ponad 11 km tras, także z przejściem nad planowaną i projektowaną trasą średnicową. Ta koncepcja ma już swoje lata. Na szczęście nie za dużo zostało w tym czasie zniszczone i ona w dalszym ciągu jest aktualna.
Piotr Wielgus odniósł się również do zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego.
Zdecydowanie jest tam za mało terenów zieleni i zadrzewień. Mi się ta koncepcja nie podobała już 10-12 lat temu, kiedy trwały konsultacje tej przestrzeni. Wraz z Pawłem Kołaczem przedstawiliśmy wówczas swoją koncepcję, która nie została wybrana przez mieszkańców. Teraz niestety tracimy ten teren jako teren zielony. Miejmy nadzieję, że z czasem wyrosną drzewa i uda się gdzieś wprowadzić przestrzeń zieloną. Kiedyś, może za 20 lat, zmienimy bulwar tak, żeby był przestrzenią zieloną, żeby był cień.