Poradnik wyborcy – o czym warto wiedzieć?
Już w niedzielę 15 października wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Nasz okręg będzie reprezentować w Sejmie 13 osób, zaś do Senatu dostanie się jeden kandydat. O czym należy pamiętać, idąc do urny?
Przed dniem głosowania warto upewnić się, do jakiej obwodowej komisji wyborczej należy teren, na którym mieszkamy. Lista wszystkich komisji znajduje się na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej. Wyszukiwarka wskaże właściwą komisję wyborczą po wpisaniu miasta i ulicy zamieszkania. W Toruniu pracować będą 123 komisje.
W przypadku, gdy w dniu wyborów nie będziemy mogli oddać głosu tam, gdzie należymy według listy, należy mieć przy sobie zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy do 12 października.
Wybory odbędą się w niedzielę 15 października. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. W Toruniu tego dnia korzystanie z komunikacji miejskiej jest darmowe. Do momentu zamknięcia lokali trwa cisza wyborcza, która zaczyna się o północy w sobotę 14 października. Od tego momentu zakazana jest jakakolwiek agitacja za daną partią lub kandydatem.
Wybierając się na głosowanie, należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Najlepszy będzie dowód osobisty. W tym roku po raz pierwszy uznawany będzie dowód w ramach aplikacji mObywatel. Można także użyć paszportu. Dokument tożsamości jest niezbędny do wydania kart do głosowania. Warto też wziąć ze sobą własny długopis, choć powinny być one udostępnione w lokalach.
Po otrzymaniu karty należy sprawdzić, czy znajduje się na niej odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej karty będą miały jedną stronę.
Taka forma jest najlepsza dla wyborców – stwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. – W takiej sytuacji mamy mało głosów nieważnych. Jednostronne karty są też dobrym rozwiązaniem dla komisji liczących głosy.
Na karcie sejmowej znajdą się listy kandydatów wszystkich komitetów, które zdołały się zarejestrować w danym okręgu. W przypadku okręgu nr 5, do którego należy Toruń, będzie to 9 list, ułożonych zgodnie z wylosowanymi przez PKW numerami. Wybieramy jednego kandydata z jednej listy, stawiając w kratce przy jego nazwisku znak „X”. Według Kodeksu wyborczego są to „dwie linie przecinające się w obrębie kratki”. Jeśli postawimy go przy nazwisku więcej niż jednej osoby, ale z tej samej listy, głos nadal będzie ważny i będzie liczony dla najwyżej postawionego kandydata. Na przykład: jeśli w ramach jednej listy zaznaczymy kratki przy numerach 2, 6 oraz 9, głos otrzyma kandydat nr 2.
Jeśli zagłosujemy na osoby z więcej niż jednej listy, nasz głos będzie nieważny. Podobnie stanie się, gdy oddamy pustą kartę.
W przypadku wyborów do Senatu sprawa jest prostsza. Otrzymamy kartę z nazwiskami ułożonymi alfabetycznie. W okręgu toruńskim wybierać możemy spośród dwójki kandydatów. Znak „X” stawiamy tylko przy jednym nazwisku.
Po oddaniu głosów pozostaje złożenie kart i wrzucenie ich do urny. Wyniki z poszczególnych obwodów będą publikowane na stronie PKW, można je będzie także zobaczyć na protokołach wywieszanych w danych lokalach.