Prezydent Zaleski: „Zawnioskowałem, aby jednak dopuścić możliwość działalności gastronomii”
We wtorek 24 listopada odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.
W pierwszej części poświęcono kilka minut na przedstawienie obecnej sytuacji epidemiologicznej w Toruniu i poinformowano o widocznym spadku liczby zakażeń koronawirusem.
W następnej części prezydent Torunia mówił o pomocy, jaką miasto oferuje branży gastronomicznej:
„W miniony czwartek na mój wniosek Rada Miasta podjęła uchwałę dotyczącą możliwości istotnego, bo o 90% obniżenia czynszu w lokalach użytkowych miejskich w przypadku kiedy o co najmniej 40% spadną obroty kogoś, kto działalność gospodarczą w takim miejskim lokalu prowadzi (…) Ten system, póki co założyliśmy, że będzie działał do końca lutego. (…) Także znaleźliśmy możliwość, aby w przypadku, kiedy przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej z dotychczasową intensywnością, mógł wnioskować o zmniejszenie lub całkowite zaniechanie wywozu odpadów komunalnych”.
Pojawiła się także informacja, że miasto pomoże w promocji tych lokali, które prowadzą sprzedaż na wynos:
„Powstaje plakat, który będzie się znajdował w przestrzeni publicznej miasta i informował o możliwości dokonywania zakupów na wynos u toruńskich restauratorów. Ale i także chcemy ogłosić konkurs z nagrodami, który będzie zachęcał do tego, aby po wykazaniu, iż dokonało się takiego zakupu na wynos, wziąć udział w losowaniu nagród”.
Prezydent miasta poinformował także o tym, że trwają obecnie konsultacje na temat nowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.
„Jeżeli chodzi o gastronomię, to zawnioskowałem, aby jednak dopuścić możliwość działalności gastronomii, oczywiście z ograniczeniami wewnętrznymi typu odległość między stolikami, ilość osób przebywających przy stolikach. Podobnie jeżeli chodzi o branżę hotelarską, również zawnioskowałem o to, aby dopuścić możliwość korzystania z hoteli nie tylko przez tych, którzy podróżują służbowo, ale także w celach wizyt rodzinnych, turystycznych. Jest część osób, która szczególnie w okresie świątecznym woli czas spędzić gdzieś w miejscu, gdzie ten okres świąteczny zostanie dla nich specjalnie zorganizowany, a więc na przykład w hotelu i w restauracji hotelowej mieć posiłki (…) Jeżeli chodzi o działalność kulturalną, tutaj zawnioskowałem o to, aby była możliwość dopuszczenia obecności widzów na spektaklach, koncertach, występach. (…) Także zaproponowałem, aby mniej zdecydowanie stawiać kwestię pracy zdalnej w urzędach, aby tutaj wskazać na możliwość wykonywania tej pracy. Tak jest w Urzędzie Miasta Torunia. Dzisiaj na przykład 100 osób pracuje zdalnie, ponad 70 osób korzysta z różnego rodzaju usprawiedliwionych nieobecności w pracy, a ponadto także około 170 pracuje w systemie dwuzmianowym”.
Prezydent poinformował także, iż zasugerował, aby pary młode mogły zaprosić chociaż kilku gości na uroczystość ślubu w urzędach stanu cywilnego.
Prezydent Zaleski poinformował także, iż dziś mija 16 lat od kiedy w wyniku jednogłośnej decyzji dwóch senatów uczelni połączone w jedną uczelnię zostały: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademia Medyczna w Bydgoszczy.
Odniósł się także do rozpoczętej w Bydgoszczy dyskusji na temat tego, w jaki sposób można by podzielić Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Collegium Medicum.
„Pomysły typu: zabierzmy teraz to, co 16 lat temu zostało włączone w skład toruńskiego UMK, to są pomysły zmierzające do tego, aby zabrać część wartości, które przysporzył Uniwersytet Mikołaja Kopernika swojemu Collegium Medicum. To nie jest eleganckie. Takie myślenie nie powinno się ostać. Jeżeli pojawia się w tym myśleniu teza, iż dobrze byłoby, aby UMK utworzył teraz wydział lekarski w Toruniu, czy wydział związany z medycyną w Toruniu, a Collegium Medicum pozostało w Bydgoszczy jako samodzielna uczelnia medyczna, no to cóż, można by powiedzieć, że to rozwiązanie, które jest zupełnie pozbawione myślenia racjonalnego. Przecież to Uniwersytet Mikołaja Kopernika zadbał przez te 16 lat, dzisiaj jest rocznica, o to, aby poziom Collegium Medicum był wysoki, abyśmy mogli się cieszyć jako ci, którzy korzystają z usług ochrony zdrowia. (…) Pomysły dotyczące wydzielenia z uniwersytetu Collegium Medicum są pomysłami, które nie powinny, przynajmniej w tej chwili (…) być podnoszone, akcentowane i pokazywane jako coś, co może mieć przesłankę do dalszych prac” – powiedział prezydent Zaleski.
Prezydent został zapytany także o szczepionki. Odpowiedział, iż są one bardzo trudno dostępne i wciąż z hurtowni miasto słyszy odpowiedź o braku tych szczepionek. W pierwszej turze dostępnych było 400 szczepionek, w kolejnej po dłuższym czasie zaledwie 236. Wszystkie są już zarezerwowane.
Teść
25 listopada 2020 @ 23:52
Panie Prezydencie, proszę się zdecydować. Najpierw płacz nad zmarłymi na COVID a teraz otwieranie gastronomii? To jakaś schizofrenia albo niewiedza! Przecież badania naukowców niedawno opublikowane w Nature dowodzą (co logiczne), że najwięcej zarażeń właśnie w restauracjach, także w kościołach.
Gjk
24 listopada 2020 @ 18:32
Nie należy przejmować się pròbami bydgoskiej PO, „wyprowadzenia” Collegium Medicum z UMK. To tak, jak budować stocznie w Czechach lub na Słowacji, jako krajach bałtyckich. Zawsze bowiem, na takie pomysły destrukcyjne, odpowiedzią może być: dalszy rozwòj i ekspansja UMK w regionie kuj.- pom. , w dziedzinie ochrony zdrowia i szpitalnictwie.