Sejm zdecydował. Scheuring-Wielgus bez immunitetu
Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy z okręgu toruńskiego, została pozbawiona immunitetu. Ma to związek z doniesieniem, jakie złożył w grudniu 2020 roku prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Za odebraniem immunitetu głosowało 236 posłów. Przeciwko opowiedziało się 206, zaś od głosu wstrzymało się 10 posłów. Jeśli chodzi o parlamentarzystów z okręgu toruńskiego, to wniosek poparli wszyscy przedstawiciele Klubu Parlamentarnego PiS: Jan Krzysztof Ardanowski, Joanna Borowiak, Anna Gembicka, Mariusz Kałużny. Z kolei posłowie Koalicji Obywatelskiej: Iwona Hartwich, Tomasz Lenz, Arkadiusz Myrcha oraz Tomasz Szymański byli przeciw. Tak samo zagłosował Robert Kwiatkowski z Polskiej Partii Socjalistycznej.
Od głosu wstrzymali się Zbigniew Girzyński z koła Polskie Sprawy oraz Paweł Szramka, poseł niezrzeszony. Joanna Scheuring-Wielgus głosowała w swojej sprawie przeciwko odebraniu immunitetu.
Jeszcze przed głosowaniem posłanka napisała na swoim profilu na Facebooku:
Ścigający mnie i moją rodzinę Ziobro dobrze wie, wobec mojego męża – który w tamtą niedzielę poszedł ze mną na milczący protest – tę sprawę prawomocnie umorzono. Mimo to wniósł o kasację do Sądu Najwyższego.
Sprawa dotyczy zdarzenia z 25 października 2020 roku. Wtedy, podczas protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego na temat aborcji, Joanna Scheuring-Wielgus weszła wraz ze swoim mężem do kościoła św. Jakuba w Toruniu, prezentując transparent podczas mszy. W reakcji na to wniosek o uchylenie immunitetu skierował do marszałek Sejmu prokurator generalny Zbigniew Ziobro, a Prokuratura Rejonowa w Toruniu sformułowała zarzuty “złośliwego działania, obrażania uczuć religijnych i znieważenia miejsca kultu religijnego”. Akt oskarżenia w tej sprawie wobec męża posłanki wpłynął w czerwcu zeszłego roku.
Już po głosowaniu Scheuring-Wielgus weszła na drugi plan podczas konferencji prasowej ministra Ziobry, trzymając karton z napisem “Kobieto! Sama umiesz decydować”.

To kolejny raz, gdy Sejm zajął się immunitetem Joanny Scheuring-Wielgus. Poprzednie głosowanie w tej sprawie odbyło się pod koniec kwietnia, wtedy posłowie przychylili się do wniosku komisji.