Znamy „jedynki” na listach w okręgu. Kim one są?
W środę mija termin zgłaszania list wyborczych. Wiemy już, kto będzie prowadził poszczególne ugrupowania w okręgu toruńskim. Przedstawiamy liderów list pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.
Prawo i Sprawiedliwość postawiło na Krzysztofa Szczuckiego. Obecnie jest prezesem Rządowego Centrum Legislacji. Wcześniej pracował między innymi w Biurze Analiz Sejmowych, Kancelarii Prezydenta RP oraz biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Szefuje również Akademii PiS. Urodzony w Elblągu. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie jest wykładowcą. Jest doktorem habilitowanym prawa.
Mam zaszczyt być na czele listy wybitnych osobowości, które mają ogromną liczbę osiągnięć dla regionu kujawsko-pomorskiego. Jest to lista ludzi, którzy idą po zwycięstwo – mówił Szczucki podczas sobotniej konferencji prasowej. – Będziemy o to zwycięstwo wspólnie dzielnie walczyć.
Liderem listy Koalicji Obywatelskiej jest Arkadiusz Myrcha. W Sejmie zasiada od 2015 roku. Urodzony w Toruniu, tutaj skończył V LO, studiował prawo na UMK. W latach 2010-15 radny miasta Torunia. W kończącej się kadencji parlamentu był przewodniczącym sejmowej komisji ustawodawcze.
To dla mnie zaszczyt ale i odpowiedzialność – stwierdził Myrcha w rozmowie z naszą redakcją. – Jest to lista mocna i ambitna. Nasz cel to pokonanie PiSu i osiągnięcie lepszego wyniku niż 4 lata temu.
Liderką listy Lewicy wybrano Joannę Scheuring-Wielgus. Jest posłanką od 2015 roku. Z Toruniem związana od urodzenia, ukończyła tutaj socjologię na UMK. W 2014 startowała bez powodzenia w wyborach na prezydenta Torunia. Udało się jej dostać do Rady Miasta, którą po roku opuściła, aby z ramienia Nowoczesnej pojawić się w Sejmie. W 2019 roku startowała z list SLD jako bezpartyjna przedstawicielka Wiosny Roberta Biedronia. Obecnie w Radzie Krajowej Nowej Lewicy.
Trzecia Droga, czyli koalicyjny komitet Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polski 2050, uznała iż liderem listy w okręgu nr 5 jest Zbigniew Sosnowski. To urodzony w Rypinie doświadczony samorządowiec i polityk. W Sejmie obecny od 2001 do 2006, a następnie od 2011 do 2019 roku. W latach 2008-11 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Obecnie jest wicemarszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego.
Pierwsze miejsce na liście Konfederacji zajmuje Przemysław Wipler. Ten polityk również zna już salę obrad Sejmu. Zasiadał w niej w latach 2011-15, najpierw jako poseł Prawa i Sprawiedliwości, następnie jako założyciel Stowarzyszenia „Republikanie”. W 2014 roku przeszedł do Kongresu Nowej Prawicy. Jako kandydat tej partii bezskutecznie walczył w wyborach na prezydenta Warszawy jesienią 2014 roku. Dotychczas nie miał związków z Kujawami i Pomorzem.
Będę walczył o to, by ten region miał reprezentanta, który będzie walczył o niskie podatki, mniej biurokracji, szybszy rozwój gospodarczy i zmiany w Polsce – mówił Wipler podczas ogłaszania swojego startu. – W każdym wymiarze praktycznie są one potrzebne.
Znane w karierze posła jest zdarzenie z października 2013 roku, gdy przed jednym z warszawskich klubów zachowywał się wulgarnie i agresywnie wobec funkcjonariuszy policji. Polityk został zatrzymany i trafił do izby wytrzeźwień. Alkomat wykazał u niego 1,4 promila alkoholu we krwi. Za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej policjantów sąd skazał go na karę pół roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tys. złotych grzywny.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.