Pomnik Mikołaja Kopernika zostanie przeniesiony. Trwają poszukiwania nowego miejsca [AKTUALIZACJA]

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Torunia. Popularne miejsce spotkań w samym centrum starówki. Jak się okazuje, już niedługo. Pomnik Mikołaja Kopernika ma zostać przeniesiony. Gdzie ostatecznie stanąć ma cokół z astronomem?

Pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim postawiony został w 1853 roku. Jego autorem jest berliński rzeźbiarz Friedrich Tieck, który ma jednak inny pomysł na otoczenie, w jakim znajdować ma się jego dzieło. Jego zdaniem toruńska starówka wystarczająco długo cieszyła się monumentem. Rzeźbiarz zaproponował inne rozwiązanie.

– O Mikołaju Koperniku mówi się, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Ktoś, kto odkrył, że nasza planeta nie stoi w miejscu, nie może sam być statyczny. Pomnik na Rynku Staromiejskim stoi już od wielu lat. Uważam, że przeniesienie go będzie podkreślało charakter odkrycia, jakiego dokonał astronom. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniego miejsca w zupełnie innej części Torunia – mówi nam niemiecki artysta.

Uważacie, że przeniesienie pomnika Mikołaja Kopernika jest dobrym pomysłem?

AKTUALIZACJA: Powyższy wpis jest formą żartu z okazji Prima Aprilis. Informacja o planach dotyczących przeniesienia pomnika Mikołaja Kopernika nie jest prawdziwa, tak jak wypowiedź nieżyjącego od blisko 150 lat Friedricha Tiecka.

Tagged

2 thoughts on “Pomnik Mikołaja Kopernika zostanie przeniesiony. Trwają poszukiwania nowego miejsca [AKTUALIZACJA]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *