Pomoc Ukrainie podczas sesji Rady Miasta. Jakie projekty pojawią się w czwartek?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz PIecyk

Dwa prezydenckie projekty uchwał związane z sytuacją za naszą wschodnią granicą będą przedmiotem obrad Rady Miasta, która zbiera się w czwartek.

Pierwszy z nich dotyczy zakresu pomocy świadczonej przez władze miejskie. Wymieniono takie działania jak wsparcie żywnościowe, usługi komunalne, pomoc rzeczową czy też wsparcie w procesie adaptacji, integracji społecznej i aktywizacji zawodowej. Projekt zakłada, że taka pomoc będzie udzielana do końca grudnia tego roku, a w budżecie wygospodarowano kwotę 1.006 tys. zł.

Z kolei drugi projekt dotyczy pomocy dla Łucka – miasta partnerskiego Torunia od 2008 roku. Pomoc może zostać udzielona w formie rzeczowej i osobowej, w szczególności poprzez organizację zbiórek oraz zakup i transport produktów, na które przedstawiciele Łucka zgłaszają zapotrzebowanie. Limit środków z budżetu miasta na ten cel ma wynieść 200 tys. złotych. Połowa tej kwoty to środki miejskie, druga zaś to to darowizny. Około 97 tys. zł stanowią środki otrzymane od innego miasta partnerskiego, Getyngi.

Getynga przekazała Toruniowi łącznie 35 tys. euro na konto darowizn z zaznaczeniem, że 20 tys. euro ma zostać przekazane właśnie na pomoc dla Łucka – wyjaśnia Aneta Pietrzak, skarbnik miasta

Do 4 kwietnia wykorzystano 62.049,48 zł, przeznaczone na zakup m.in. karimat, śpiworów, noszy, latarek, apteczek z wyposażeniem. Zakupione przedmioty stanowiły uzupełnienie zrealizowanych dotąd trzech transportów z pomocą dla Łucka.

Podczas sesji będzie podjęta także sprawa zmiany uchwały budżetowe, tam również pojawia się kwestia pomocy uchodźcom z Ukrainy, a dokładniej wprowadzenie środków na ten cel w wysokości 8 956 000 zł. W tej kwocie 179 000 zł to środki z darowizn (wspomniana darowizna od miasta Getynga, a także darowizny od osób fizycznych i firm) oraz środki z funduszu pomocy, które miasto będzie otrzymywać za pośrednictwem wojewody.

Jest to wsparcie ze środków budżetu państwa służące utrzymaniu uchodźców w ciągu trzech miesięcy w Toruniu – mówi prezydent Michał Zaleski.

Zostaną one przeznaczone także na wypłatę świadczeń 40 zł dla osób i podmiotów, którzy przyjmują uchodźców pod swój dach, wypłatę jednorazowego świadczenia 300 zł dla każdego uchodźcy oraz na świadczenia rodzinne, jak również na usługi fotograficzne koniczne przy nadawaniu numerów PESEL.

Tagged

2 thoughts on “Pomoc Ukrainie podczas sesji Rady Miasta. Jakie projekty pojawią się w czwartek?

 1. Utrata niepodległości?
  Tak więc, jak wcześniej zapowiadałem, należało spodziewać się od tej rady miasta-
  oddania części budżetu miasta
  “nachodźcą- osadnikom”.
  W zasadzie, niech ustanowią stały procent, jaki mamy oddawać “osadnikom”.
  Jesteśmy teraz miastem polsko- ukraińskim.
  Jest to fakt.
  Nawet flaga obcego państwa-
  ukraińskiego,
  zastała wciągnięta na maszt ratusza miejskiego.
  Tak więc urząd miasta Torunia podlega, oprócz rządowi polskiemu,
  rządowi ukraińskiemu.
  Pod tym prezydentem miasta, tymi radnymi-
  to nie może dziwić.
  Czy prezydent pozwoli w sierpniu Polakom, uczcić syrenami roczniczę
  Powstania Warszawskiego?
  Wątpię.

  1. Nic nie wolno robić bo może jakiś Ukrainiec byłby tym urażony. Nie wolno iść do pubu, nie wolno się uśmiechnąć, nie wolno wpłacić na polskie dzieci, nie wolno na polskie zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.