Ponure graffiti znikną z Torunia? “Chcemy wywołać uśmiech u przechodniów”

Box2 Na luzie Polecamy Wiadomości
Fot. Szare Mury Facebook

Licealistki z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, realizują projekt społeczny pn.: “Szare mury”. Przyświecający im cel jest prosty. Zamienić szare, nieładne i nierzadko obraźliwe graffiti z przestrzeni miejskiej w pozytywne grafiki i cytaty. Realizacja pierwszego zadania już się rozpoczęła.

Zwolnieni z Teorii to platforma dla studentów i licealistów, służąca tworzeniu własnych projektów społecznych. Przypominamy, że jednym z pierwszych projektów, realizowanych w ramach platformy były “Korona korki”, powadzone także przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Projekt społeczny podjęło także sześć licealistek z I Liceum Ogólnokształcącego – Wiktoria, Emilia, Julia, Magda, Kinga i Oliwia. Dziewczyny uczęszczają do 2. klasy o profilu matematyczno-geograficzno-językowym i same o sobie mówią, że są pełne pasji i wspólnie tworzą zgrany zespół.

Naszym celem jest zmiana aranżacji miasta z szarych, ponurych i obraźliwych graffiti na motywacyjne i pozytywne cytaty. Tym sposobem chcemy wywołać uśmiech u przechodniów i lokalnej społeczności – opisują dziewczyny na stronie projektu “Szare Mury”.

Realizacja projektu rozpoczęła się w listopadzie przeprowadzeniem ankiety wśród mieszkańców Torunia. Licealistki pytały w niej Torunian m.in. o to, czy ich zdaniem wulgarne graffiti niszczą otoczenie miejskie. Okazuje się, że 96 proc. ankietowanych widziało w mieście obraźliwe graffiti, dla 88 proc. z nich niszczą one miejskie otoczenie, a 89 proc. badanych uważa, że zastąpienie ich pozytywnymi obrazkami jest dobrym pomysłem. 80 proc. ankietowanych zamiast obraźliwych napisów na murach najchętniej zobaczyłoby pozytywne obrazki, a 45 proc. motywacyjne cytaty.

Uzbrojone w taką wiedzę licealistki przystąpiły do realizacji projektu. Na pierwszy ogień poszedł teren na ul. Rzepakowej przy Szkole Podstawowej nr 9, a także plac zabaw przy ul. Morcinka. Autorki projektu spotkały się na początku marca z zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej Kopernik i uzyskały od niego zgodę na odnowienie i pomalowanie ścian przy placu zabaw. Przeprowadziły także ankietę z mieszkańcami osiedla.

Od ankietowanych otrzymałyśmy wiele pozytywnych i ciepłych słów, co jeszcze bardziej zachęciło nas do działania – informują w mediach społecznościowych.

Licealistkom można pomóc w realizacji projektu, wspierając ich stronę z licytacjami na Allegro.

Fundusze zebrane dzięki tej zbiórce zostaną przeznaczone na zakup materiałów potrzebnych do realizacji projektu takich, jak np. farby, pędzle, spraye. Pieniądze przydadzą nam się również na wydruk plakatów, dzięki czemu nasz projekt zostanie wypromowany także w przestrzeni lokalnej, a nie tylko w Internecie – tłumaczą na stronie zbiórki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *