Porody rodzinne w szpitalu na Bielanach znów możliwe

Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay

Przypominamy, że 16 grudnia wojewoda kujawsko-pomorski cofnął zalecenie o zakazie porodów rodzinnych. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu jednak dopiero teraz zdecydował się na ich przywrócenie. Na jakich zasadach?

Porody rodzinne w szpitalu na Bielanach będą znów możliwe od poniedziałku 11 stycznia. W porodzie rodzinnym będzie mogła uczestniczyć tylko jedna osoba towarzysząca. Zarówno pacjentka, jak i osoba towarzysząca będą musieli wypełnić ankietę epidemiczną. Co istotne, osoba towarzysząca powinna mieć aktualny wynik testu PCR w kierunku COVID-19 z okresu nie dłuższego niż maks. 5 dni przed porodem. Po wejściu na salę porodową, osoba towarzysząca nie może jej opuszczać, musi też nosić maseczkę i rękawiczki ochronne. Oddział będzie musiała natomiast opuścić 2 godziny po porodzie. Rzecz jasna, osoby na kwarantannie lub w izolacji nie mogą wchodzić na teren szpitala.

Placówka zastrzega jednak, że ostateczną decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz po wstępnym badaniu i analizie ankiety epidemiologicznej. Co więcej, jeżeli sala porodowa nr 2 na bloku porodowym (przeznaczona do porodów rodzinnych, wyposażona w oddzielny węzeł sanitarny) będzie zajęta – poród rodzinny na innej sali nie będzie możliwy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *