Porody rodzinne w Toruniu. Możliwe, ale pod warunkiem wykonania kosztownych badań

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Rządowe wytyczne przywróciły możliwość organizowania porodów rodzinnych. Ostateczną decyzję podejmuje jednak kierownik danej placówki. W toruńskim szpitalu na Bielanach porody rodzinne są znów możliwe, ale przyszli rodzice muszą spełnić szereg warunków. “Kogo na to stać?”, pyta jeden z mieszkańców.

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu przywróciła możliwość porodów rodzinnych. Zastrzegła sobie jednocześnie prawo do zmiany tej decyzji w trybie natychmiastowym w związku z panującą epidemią COVID-19. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć tylko jedna osoba towarzysząca; zarówno ona, jak i pacjentka muszą wypełnić ankietę epidemiologiczną. W ankiecie znajduje się m.in. pytanie o pobyt za granicą w przeciągu ostatnich 14 dni lub kontakt z osobą, która podróżowała. Osoba towarzysząca na sali porodowej musi nosić maseczkę i rękawiczki. Poród musi odbywać się w indywidualnej sali z oddzielnym węzłem sanitarnym. W takim porodzie nie mogą oczywiście uczestniczyć osoby na kwarantannie lub objęte izolacją. Taka możliwość nie dotyczy także porodów zabiegowych i cięcia cesarskiego.

Co ważne, ostateczną decyzję o dopuszczeniu do porodu rodzinnego podejmuje lekarz prowadzący po wstępnym badaniu i analizie ankiety epidemiologicznej. Najistotniejszą zasadą porodów rodzinnych w szpitalu na Bielanach jest jednak konieczność posiadania aktualnych badań w kierunku COVID-19. Chodzi o wynik testu PCR z okresu nie dłuższego niż maksymalnie 5 dni przed porodem. To właśnie zasada wykonania badań wzbudza największe kontrowersje wśród przyszłych rodziców.

Test dla szpitala ważny jest przez 5 dni. Czas oczekiwania na wynik testu w Toruniu to do 3 dni roboczych. Nie kalkulując dużo, co 2 dni muszę wykonać badanie, którego koszt to 534 zł. Zakładając, że od 38 tyg. ciąży zacznę wykonywać badania, muszę ich zrobić przynajmniej siedem, aby mieć pewność ciągłości posiadania aktualnych wyników – tłumaczy jeden z naszych czytelników. – Wykonywanie badania co dwa dni przez 2 tygodnie to koszt blisko 4 tys. zł. Kogo na to stać?

Mieszkaniec Torunia apeluje do dyrekcji szpitala o zrewidowanie – nierealnych jego zdaniem – wymogów.

Odnoszę wrażenie, że chodzi o utrudnienie porodu rodzinnego – argumentuje. – Chcemy być razem w tej ważnej dla nas chwili. Nie odbierajcie i nie utrudniajcie nam tego.

Szpital na Bielanach przyznaje, że żadne zasady w 100 proc. nie gwarantują braku możliwości zakażenia. Podkreśla jednocześnie, że przestrzeganie zasad w istotny sposób zmniejszają ryzyko zakażenia.

Szpital Wojewódzki w Toruniu zawsze wspierał możliwość porodów rodzinnych – w ostatnim roku stanowiły one 90 proc. wszystkich porodów drogami natury. Priorytetem jest jednak zawsze bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów – zaznacza Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. – Z tego względu prosimy o przestrzeganie ustalonych zasad i uszanowanie decyzji dyrekcji szpitala. 

Zapytaliśmy szpital, co wpływa na tak krótki termin ważności badań w kierunku COVID-19.

Termin 5 dni wynika z przeciętnego okresu pomiędzy zakażeniem a wystąpieniem objawów – czyli okresem kiedy osoba zarażona może zarażać innych – podsumowuje Janusz Mielcarek.

Decyzje o powrocie do porodów rodzinnych w danej placówce podejmowane są zgodnie z rekomendacjami Ministra Zdrowia oraz konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *