Port Drzewny to wielki plac budowy. Tak rośnie imperium o. Rydzyka [FOTO]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Muzeum Pamięć i Tożsamość, Park Pamięci, ciepłownia geotermalna i jej podpięcie do miejskiej sieci ciepłowniczej – to inwestycje, które są obecnie realizowane w Porcie Drzewnym.

Obecnie prace w Porcie Drzewnym realizowane są w trzech miejscach. Pomiędzy Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej a kościołem NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II powstaje Muzeum Pamięć i Tożsamość. Po drugiej stronie ul. Starotoruńskiej – Park Pamięci, a na wschód od świątyni – w kierunku miasta – ciepłownia geotermalna.

Park Pamięci Narodowej już powstaje – po północnej stronie ul. Starotoruńskiej. To miejsce ma upamiętnić zasłużone dla Polski osoby. Znajdą się tam m.in. nazwiska osób, które z narażeniem życia ratowali Żydów. W tej chwili na tym terenie są prowadzone m.in. prace ziemne.

Ogrodzony został też teren, na którym wyrośnie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Nowa placówka muzealna ma prezentować 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski z uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata.

Na dwóch poziomach kompleksu zobaczymy takie ekspozycje, jak: „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa” o chrzcie Polski, „Korona i miecz” o początkach państwa polskiego, wystawa poświęconą dynastii Jagiellonów, „Polonia Semper Fidelis. Chwała oręża polskiego” – o husarii, „To imię nas kosztuje” – o zbrodniach niemieckich i sowieckich na narodzie polskim. „Ja jestem jednym z was” zaś ma przedstawiać św. Jana Pawła II.

Inwestycja pochłonie 144,7 mln zł – tyle za zaprojektowanie i wybudowanie budynku zażądała firma Rafako z Raciborza. Dotacja z resortu kultury miała wynieść pierwotnie 70 mln zł. Została jednak zwiększona do 117 mln zł. Dyrektorem muzeum został redemptorysta o. Marian Sojka. Budowa jej siedziby potrwa 100 tygodni.

Z kolei ciepłownia geotermalna ma być gotowa na początku 2020 r. W tej chwili trwa budowa ciepłociągu w kierunku Portu Drzewnego (zostaną do niej podłączone obiekty przy ul. Starotoruńskiej) i miasta (ten drugi ma być podpięty do sieci PGE Toruń w okolicach Merinoteksu). Rury są już układane wzdłuż Szosy Bydgoskiej. Budowa ciepłociągu pochłonie ok. 6,6 mln zł, ciepłowni – 61 mln zł.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *