Powstaje program rozwoju gospodarczego województwa. Za nami konferencja

Box2 Wiadomości Województwo box
Konferencja on-line „Planowanie rozwoju gospodarczego regionu”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jaka jest koncepcja programu rozwoju gospodarczego województwa kujawsko-pomorskiego? Wczoraj, 25 stycznia, odbyła się konferencja online z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, na której zaprezentowano opracowany dokument.

Koncepcja przygotowana została w oparciu o kompleksowe badania firmy doradczej PwC Advistory, w ramach pierwszego etapu projektu Regiogmina. Niedługo ruszą także konsultacje na temat założeń programu.

– Wierzę, że wypracowane rozwiązania, czerpiące z dobrych wzorców największych gospodarek świata, dostosowane do specyfiki i uwarunkowań naszego regionu, będą nowym, skutecznym impulsem wzrostu. Wzrostu, którego beneficjentami będą wszyscy mieszkańcy Kujaw i Pomorza – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Regiogmina finansowana jest przez rządowe Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jej celem jest wypracowanie instrumentów wsparcia dla działających w regionie małych przedsiębiorstw. W pierwszym etapie odbyła się analiza sytuacji firm w naszym województwie pod względem konkurencyjności, innowacyjności, produktywności i związków kooperacyjnych, a także ocena obecnie stosowanych rozwiązań, w kontekście efektów i oczekiwań samych przedsiębiorców. Opracowano także założenia regionalnego obserwatorium gospodarczego – nowej wojewódzkiej instytucji, do której zadań należą monitorowanie sytuacji na bieżąco, prowadzenie analiz oraz rekomendacja konkretnych rozwiązań dla samorządów.

Koncepcja przygotowana przez PwC, a także uwagi i wnioski ze spotkań konsultacyjnych, posłużą przygotowaniu dokumentu programowego, wyznaczającego kierunek rozwoju gospodarczego regionu.

Miejsca i terminy spotkań konsultacyjnych:

  • 2 lutego – miasto Toruń oraz powiaty toruński, chełmiński, aleksandrowski i golubsko-dobrzyński
  • 4 lutego – miasto Bydgoszcz oraz powiaty bydgoski, nakielski, sępoleński, tucholski i świecki
  • 9 lutego – miasto Włocławek oraz powiaty włocławski, radziejowski, lipnowski i rypiński
  • 11 lutego – miasto Inowrocław oraz powiaty inowrocławski, mogileński i żniński
  • 16 lutego – miasto Grudziądz oraz powiaty grudziądzki, wąbrzeski i brodnicki.

Druga faza będzie fazą wdrożeniową. Na tym etapie odbędzie się pilotaż zaproponowanych rozwiązań i rekomendacji we współpracujących w projekcie 21 gminach. Jednocześnie odbędą się badania fokusowe. Za tę część projektu odpowiada warszawska Szkoła Główna Handlowa. Natomiast PwC uruchomi specjalne regionalne obserwatorium gospodarcze. Pilotaż pozwoli dopracować założenia i zweryfikować wstępną koncepcję. Ten etap projektu ma potrwać do końca roku.

Liderem projektu Regiogmina jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, realizujący go w partnerstwie z warszawską Szkoła Główna Handlowa i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Projekt wart jest 10,5 mln zł i jest realizowany w ramach strategicznego rządowego programu badań i prac rozwojowych Gospostrateg.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *