Powstało Stowarzyszenie Osiedle Jar Toruń. Czym będzie się zajmować?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Od kilku tygodni działa Stowarzyszenie Osiedle Jar, zrzesza ono mieszkańców tej części Torunia, którzy chcą działać na rzecz swojej małej społeczności.

Jak mówi prezes zarządu stowarzyszenia Jakub Jaźwiec, powodem powołania inicjatywy byłą chęć rozwijana tego wciąż nowego osiedla:

Jako nieformalna grupa działamy na rzecz osiedla już od ponad czterech lat. Od dawna planowaliśmy sformalizowanie naszych działań w formie stowarzyszenia, jako społecznego, samorządnego i dobrowolnego zrzeszenia mieszkańców i sympatyków Jaru. Chcemy współpracować z władzami miejskimi, a także z innymi organizacjami samorządowymi i społecznymi.

Stowarzyszenie ma się zajmować takimi kwestiami jak integracja mieszkańców JAR-u, budowanie tożsamości sąsiedzkiej, włączenie w społeczność osób starszych i niepełnosprawnych, jak również aktywność w zakresie tworzenia przestrzeni oraz infrastruktury. Ważne mają być także kwestie związane z ekologią i środowiskiem.

Nasze osiedle jest dość nowe i młode, wciąż przybywają tutaj nowi mieszkańcy, dlatego warto tutaj budować tożsamość sąsiedzką. Istotna dla nas jest również współpraca z władzami miejskimi, organizacjami pozarządowymi, jak i też z przedsiębiorcami – dodaje prezes Jaźwiec.

Swoje cele stowarzyszenie realizować będzie między innymi poprzez organizację spotkań z ciekawymi ludźmi mieszkającymi na osiedlu, popularyzacje postaw prośrodowiskowych czy działania związane z małą infrastrukturą, które stowarzyszenie realizuje już od kilku lat w ramach działania nieformalnego (pomoc w lokalizacji śmietników oraz stacji rowerów miejskich). Nadal realizowane będzie też zgłaszanie projektów związanych z osiedlem do budżetów obywatelskich.

Stowarzyszenie Osiedle Jar jest obecne na Facebooku:

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *