Powstanie ścieżka rowerowa między Złotorią a Lubiczem Górnym

Wiadomości Województwo box
Uroczystość podpisania umowy na budowę ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr 657, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Przy drodze wojewódzkiej nr 657 pomiędzy Złotorią a Lubiczem Górnym powstanie licząca 7 km ścieżka rowerowa. Inicjatywa jest wynikiem wspólnego działania wojewódzkiego samorządu, starostwa powiatowego w Toruniu i gminy Lubicz. Dziś została podpisana umowa z wykonawcą.

Pracami nad powstaniem ścieżki zajmie się Zakład Drogowo-Budowlany z Rogowa. Przy podpisywaniu umowy obecni byli wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, starosta toruński Marek Olszewski, wójt Lubicza Marek Nicewicz, dyrektor  Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski oraz wykonawca, prezes firmy budowlanej Krzysztof Wilczyński.

– Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu. W obecnej perspektywie naszym priorytetem jest by istniejące trasy łączyły się w długie trakty łączące kilka gmin i powiatów – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Ścieżka swój początek będzie miała na skrzyżowaniu z ul. 8 Marca w Złotorii. Dalej przebiegać będzie przez Nową Wieś, aż do Lubicza Górnego, do drogi krajowej nr 10. Projekt poddany został konsultacjom z mieszkańcami. Budowa ścieżki pochłonie 8,15 mln zł. Łączna wartość inwestycji (wraz z wykupieniem gruntów) wynosi blisko 10 mln zł. 6,8 mln zł pochodzi ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Pozostałe 3 mln zł pochodzą z budżetów samorządu województwa, powiatu toruńskiego i gminy Lubicz. 

W planach jest również połączenie ścieżki z istniejącą już drogą rowerową przy drodze wojewódzkiej nr 654 w kierunku Silna. Konieczne będzie jednak dostosowanie ul. 8 Marca w Złotorii do ruchu rowerowego. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *