Poznaliśmy laureatów medalu Thorunium i nowe nazwiska w Piernikowej Alei Gwiazd

Box2 Kultura Wiadomości
Fot. Wikipedia

Jakub Gierszał i „Toruńskie Anioły” odsłonią w 2019 r. na Rynku Staromiejskim swoje Katarzynki. Nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd ogłoszone zostały 1 stycznia podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Tego dnia prezydent Michał Zaleski wręczył również medale Thorunium.

Galę rozpoczął koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Pawła Kotli i znakomitych solistów z Warszawy, Wrocławia, Łodzi i Gdańska. Podczas noworocznego spotkania prezydent złożył słuchaczom koncertu serdeczne noworoczne życzenia. Ogłosił także nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd.

REKLAMA

Tradycyjnie w czerwcu przed budynkiem Dworu Artusa pojawią się dwie kolejne Katarzynki. Obok tych należących m.in. do Tomasza Organka, zespołu Republika, Małgorzaty Kożuchowskiej, dołączą nowe – Jakuba Gierszała* i „Toruńskich Aniołów”**, czyli żużlowców.

– Od 2003 roku umieszczamy w niej autografy sławnych torunian lub osób mocno związanych z naszym miastem – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – W ten sposób honorujemy ludzi, którzy wyszli z Torunia w świat i godnie go reprezentują. Dlatego też za pół roku, podczas czerwcowego Święta Miasta, odsłonimy dwie kolejne tablice w kształcie piernikowej katarzynki.

W trakcie Prezydenckiej Gali Noworocznej prezydent Michał Zaleski wręczył również medale Thorunium, nagroda honorująca zasługi dla miasta. Tegorocznymi laureatami zostali muzyk Sławomir Uniatowski oraz lokalna rozgłośnia Radio Gra.

– Gratuluję kreatywności i dziękuję za wszystkie wasze kulturalne pomysły – kontynuował prezydent Zaleski. – Dbając o kulturę, troszczycie się o dobro najwyższej próby. Wraz z waszymi fanami i słuchaczami okazujemy wam na Jordankach należne honory.

– Bardzo się cieszę, że jestem stąd. Jestem muzykiem, często podróżuję i odwiedzam wiele miast w Polsce – podkreślał Sławek Uniatowski, muzyk debiutujący w programie „Idol”. – Żadne z tych miast nie równa się do Torunia.

* Jakub Gierszał, aktor znany szerokiej publiczności z takich filmów, jak „Wszystko, co kocham” i „Sala Samobójców”. Z Toruniem związany jest od 1999 roku, gdzie uczęszczał do Gimnazjum nr 11 oraz V Liceum Ogólnokształcącego. W swoim dorobku ma m.in. Nagrodę im. Zbyszka Cebulskiego oraz „Złotą Kaczkę” (Aktor sezonu). Gierszał doceniany jest nie tylko w Polsce, ale również na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Przed dwoma laty zagrał w jednym z największych komercyjnych przebojów kinowych ostatnich lat – filmie „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego. Za kreację triathlonowego rekordzisty, który walczy z nałogiem narkotykowym, został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej, a na festiwalu w Gdyni zdobył nagrodę Złotego Kangura.

** Drugą Katarzynkę odsłonią „Toruńskie Anioły”, czyli zawodnicy, którzy od lat sławią nasze miasto wśród wielbicieli czarnego sportu. „Toruńskie Anioły” to przydomek toruńskiego klubu żużlowego, występującego w Ekstralidze. KS „Apator” Toruń został założony 21 lutego 1962 roku. To jedyny klub w lidze, który od chwili awansu do najwyższej klasy cały czas w niej pozostaje. Sezon 2018 był 43. startem „Aniołów” w najwyższej lidze żużla w kraju. To wyróżnienie dedykowane jest wszystkim żużlowcom, którzy na przestrzeni lat dostarczali nam niezapomnianych emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *