Poznaliśmy program świąteczno-noworocznych wydarzeń w Toruniu

Kultura Polecamy
Fot. Łukasz Piecyk

Lodowisko pod chmurką, koncerty oraz pochód Trzech Króli – to tylko część z wielu atrakcji, które czekają nas między 15 grudnia a 6 stycznia w Toruniu. O świąteczno-noworocznych wydarzeniach oraz zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej w święta i Nowy Rok poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski oraz przedstawiciele magistratu.

Na Rynku Staromiejskim do 21 grudnia trwać będzie Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy. Na licznych kramach swoje produkty wystawiają lokalni wytwórcy i wystawcy z całej Polski. Na jego terenie w sobotę (15 grudnia) otwarte zostanie lodowisko. Pierwsze wejście na taflę zaplanowano na godz. 13. Wraz z mieszkańcami, na lodzie pojawią się toruńscy hokeiści oraz policjanci, którzy zmierzą się w nietypowym turnieju piłki nożnej.

REKLAMA

Na co dzień ślizgać się będzie można między godz. 8 a 21, w weekendy od godz. 10. Koszt wypożyczenia łyżew to 7 zł. Bilet wstępu kosztuje 5 (ulgowy) i 7 zł.

– W piątek 21 grudnia o godz. 16 zapraszamy wszystkich torunian na tradycyjną wigilię miejską – mówi prezydent Michał Zaleski. – Świąteczne spotkanie odbędzie się na Rynku Nowomiejskim przy bożonarodzeniowej szopce.

Spotkanie opłatkowe uświetni koncert kolęd w wykonaniu Julii i Laury Jeżewskich, aktorów Teatru Muzycznego „Mała Rewia” oraz Ryszarda Pietraszyńskiego z zespołem. Uczestnicy Wigilii  obejrzą także spektakl Teatru Objazdowego Pomarańczowy Cylinder pod tytułem „Św. Mikołaj istnieje”.

Codziennie – od 22 grudnia do 5 stycznia – o godz. 17.00 przy bożonarodzeniowej szopce odbywać się będą koncerty kolęd. Te najpiękniejsze zaśpiewają dla torunian laureaci plebiscytu „Scena jest Wasza’, Chóru Nauczycielskiego Con Anima, Czerniewickich Aniołków i „Iskierek” z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu.

– Do wspólnej zabawy zapraszam także mieszkańców 31 grudnia – dodaje Zaleski. – O godz. 22.30 na Rynku Staromiejskim startuje miejski sylwester. Gwiazdami ostatniej nocy w roku będzie zespół Trzy Korony 2000 oraz Elektryczne Gitary. O północy po raz ostatni na toruńskim niebie zobaczymy pokaz sztucznych ogni. Od 2019 r. fajerwerki zastąpimy wydarzeniami o charakterze świetlnym.

W sylwestra toruńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ogłosi konkurs, w którym za wyrzuconą do specjalnego kontenera szklaną butelkę, będzie można wygrać atrakcyjne nagrody.

W Nowy Rok, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, odbędzie się Prezydencka Gala Noworoczna. Największe hity operetkowe, musicalowe i rozrywkowe wykonają wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną najlepsi polscy artyści operowi.

– Tego wieczora poznamy także nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd na rok 2019 oraz przyznamy medale „Thorunium” dla osób, które w minionym roku wyróżniały się swoją działalnością w dziedzinie kultury – dodaje prezydent Michał Zaleski.

W niedzielę 6 stycznia torunianie wezmą udział w corocznym przemarszu Orszaku Trzech Króli. Dla uczestników pochodu przewidziany został konkurs „Foto-O!rszak” – na najlepsze przebrania jasełkowe.

– W samo południe wyruszymy barwną paradą w stylu hiszpańskim ulicami Starego Miasta – z Rynku Staromiejskiego pod bożonarodzeniową szopkę na Rynku Nowomiejskim – zapowiada Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Pochód ubarwią olbrzymie postacie trzech króli nawiązujące do hiszpańskich „gigantes”. Nowością będzie natomiast wystawa „belenes de Navidad”, czyli bożonarodzeniowych szopek w stylu hiszpańskim. Zostały one wykonane w Toruniu przez artystów z Hiszpanii.

Finałem parady będzie koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Mateusza Ziółki – zwycięzcy programu rozrywkowego Telewizji Polskiej – „The Voice of Poland” oraz laureata programu telewizji Polsat -„Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku zmianie ulegnie rozkład komunikacji miejskiej. W poniedziałek 24 grudnia autobusy i tramwaje MZK kursować będą według sobotnich rozkładów jazdy. Od godz. 5 do godz. 2 w nocy, następnego dnia komunikacja będzie darmowa.

– Od godz. 20 wprowadzimy autobusy i tramwaje linii nocnych – zaznacza Krzysztof Przybyszewski, kierownik Referatu ds. Publicznego Transportu Zbiorowego Wydziału Gospodarki Komunalnej. – W oba dni świąteczne oraz w Nowy Rok ograniczony będzie także ruch autobusów i tramwajów. Obowiązywać będzie świąteczny lub niedzielny rozkład jazdy, a na liniach autobusowych nr: 18, 24, 38 i 40 komunikacja nie będzie się odbywać. W sylwestra przemieszczać będziemy się według rozkładu niedzielnego.

W Wigilię od godz. 5 do godz. 2 (25 grudnia) oraz w sylwestra od godz. 18 do godz. 4 (1 stycznia) przejazd komunikacją miejską będzie bezpłatny. Tydzień później (6 stycznia) nie będą kursować autobusy linii nr 24 i 40, a ruch pozostałych będzie ograniczony. Dodatkowe kursy pojawią się na liniach 27, 30 oraz linii tramwajowej nr 3.

Tagged