Prace budowlano-konserwatorskie w kościele św. Szczepana zakończone [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Kościół św. Szczepana przy ul. Wały gen. Sikorskiego 14 przeszedł generalny remont. Ponad dwuletnie prace budowlano-konserwatorskie zakończone zostały w sobotę 27 kwietnia.

Jakie działania w ramach modernizacji przeprowadzono? W świątyni wymienione zostało m.in. pokrycie połaci dachu oraz wieży, wymieniono rynny, elementy wykończeniowe i ozdobne, odtworzono także okna szczelinowe. Konserwacji poddane zostały kamienne detale, konstrukcja dachu wieży okrągłej i wieży z dzwonami. Prace remontowe przeprowadzono także na znajdujących się tam stalowych schodach. Nowy blask zyskały również witraże w nawie głównej.

Na uroczyste zakończenie prac budowlano-konserwatorskich przybyli dziś nie tylko wierni toruńskiego kościoła ewangelicko-augsburskiego, ale także biskup ks. Marcin Hintz, proboszcz parafii ks. Michał Walukiewicz i prezydent Michał Zaleski wraz ze swoim zastępcą Zbigniewem Fiderewiczem.

– Kościół św. Szczepana znajduje się w takim miejscu, że mało kto go nie zauważy. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą podziwiać jego piękną sylwetę i wieżę, która także była gruntownie remontowana. Warto było podjąć się takiego dzieła – mówił prezydent Michał Zaleski.

Kościół pw. św. Szczepana należy od 1945 roku do parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu. Prace remontowe rozpoczęły się  w 2016 roku i trwały do końca 2018 roku. Wykonane zostały w ramach projektu Toruńska Starówka II, podprojekt pn.: „Prace konserwatorsko-budowlane elewacji i dachu kościoła św. Szczepana wraz z zagospodarowaniem otoczenia”. Wartość zadania wyniosła ponad 3 mln zł.

3 thoughts on “Prace budowlano-konserwatorskie w kościele św. Szczepana zakończone [ZDJĘCIA]

  1. Dlaczego z publicznych pieniędzy sponsorowane są miejsca heretyckiego kultu? Mówisz Polska i myślisz wiara katolicka, a nie protestancka, tradycja nas do czegoś zobowiązuje, jakiekolwiek wspieranie obcej kulturowo wiary jest po prostu niepatriotyczne.

    1. Idąc tym samym trybem myślenia: Mówisz Toruń i myślisz ewangielicy. Tradycja to nie tylko czasy powojenne, kiedy to przesiedlono do naszego miasta “obcy kulturowo element”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *