Prawie 46 mln zł dofinansowania na przebudowę mostu. “To wielki sukces naszej reprezentacji Zjednoczonej Prawicy w Warszawie”

Box1 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

– Przebudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu otrzyma subwencję z rezerwy ogólnej Ministerstwa Infrastruktury w wysokości 45, 791 559 mln zł. Jest to prawie 46 mln dla Torunia – powiedział we wtorek radny miejski Wojciech Klabun podczas konferencji prasowej lokalnych członków Zjednoczonej Prawicy, poświęconej jednej z najważniejszych toruńskich inwestycji.

Ministerstwo Infrastruktury corocznie przeznacza około 336 mln zł ze środków rezerwy subwencji ogólnej na dofinansowanie zadań na drogach samorządowych. W tym roku blisko 46 mln powędruje do Torunia, by wesprzeć przebudowę mostu drogowego. 

– W tym roku, ponad 13 proc. tej subwencji jest wydatkowanych w Toruniu. Robi to zdecydowanie wrażenie – przekonywał Wojciech Klabun. – 46 mln, które otrzymuje Toruń na dofinansowanie przebudowy tego mostu to 92 proc. środków, które z tej rezerwy przypadają województwu kujawsko-pomorskiemu. To wybitnie pokazuje, jak ważna jest to inwestycja i jak dobrze działa współpraca parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy i władz samorządowych wszystkich szczebli.

– 7 lutego miasto złożyło wniosek do stosownego ministerstwa na kwotę 50 mln zł. Udało nam się uzyskać dofinansowanie. Jestem przekonany, że ta inwestycja jest najważniejszą inwestycją drogową w województwie kujawsko-pomorskim – dodawał wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski. – To, co najważniejsze, to że nie czekamy długo na te pieniądze. Od momentu złożenia wniosku, do decyzji mijają 3 miesiące. W trudnej sytuacji zagrożenia epidemicznego, udało się wspólnie wypracować odpowiednie pieniądze. Można powiedzieć, że ruszyliśmy z kopyta jako miasto.

Wszyscy zebrani podkreślali, że otrzymanie subwencji jest efektem wspólnych wysiłków Zjednoczonej Prawicy. Szczególne podziękowania złożyli posłance Annie Gembickiej i ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu.

– To ważny dzień nie tylko dla Torunia, ale dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. Kolejny raz jesteśmy świadkami, że rząd Zjednoczonej Prawicy dotrzymuje słowa – stwierdził radny sejmiku województwa Przemysław Przybylski. – To wielki sukces naszej reprezentacji Zjednoczonej Prawicy w Warszawie. Pokazujemy, że razem możemy wiele osiągnąć. To początek zmian, na które oczekuje nasz region i Toruń.

– Będąc już dłuższy czas w strukturach Prawa i Sprawiedliwości, nie pamiętam, żebyśmy się tak zmobilizowali jak teraz, by pozyskać te ogromne środki, które pozwolą na zrealizowanie prawie 50 proc. inwestycji – wspominał radny Adrian Mól.

Koszty prac związanych z przebudową mostu szacowane są na około 120 mln zł. Ta kwota może się jednak zmienić, w zależności od tego, co drogowcy znajdą pod wierzchnią warstwą mostu. Inwestycja ma mieć także duże znaczenie w kontekście ruchu turystycznego w mieście. 

– To nie tylko remont mostu. To też przebudowa, przygotowana tak, aby most był dużo bardziej atrakcyjny dla turystów – mówił radny Michał Jakubaszek. 

– Ta inwestycja jest o tyle ważna, że przebiega ona bezpośrednio przez centrum naszego miasta, do którego każdego roku przyjeżdża 2,5 mln turystów – przypominał Zbigniew Rasielewski.

– Most przyczyni się nie tylko do rozwoju infrastruktury i komunikacji, ale również do tego, aby coraz więcej turystów przyjeżdżało do naszego regionu, a szczególnie do Grodu Kopernika – dodawał Przemysław Przybylski.

Tagged

2 thoughts on “Prawie 46 mln zł dofinansowania na przebudowę mostu. “To wielki sukces naszej reprezentacji Zjednoczonej Prawicy w Warszawie”

  1. Jakubaszek Ty ofermo. Most dla turystów, już nie miałeś co wymyśleć normalnego. Most ma służyć mieszkańcom aby w cywilizowany sposób można było by się przemieścić na drugą stronę. Ale co Ty możesz wiedzieć jak Ty Tylko podczas wyborów o Podgorzu instalacja sobie przypominasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *