Premier ogłosił kolejne obostrzenia. Co nas czeka?

Box1 Wiadomości
.

Od jutra cały kraj objęty zostaje czerwoną strefą – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. Wprowadzone zostają także dodatkowe obostrzenia w różnych sferach życia, które funkcjonować będą równolegle do wcześniej wprowadzonych. Jakie zasady obowiązywać będą od soboty 24 października?

Klasy 4-8 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. Ponadto, osoby poniżej 16. roku życia w godz. od 8:00 do 16:00 mogą przebywać poza domem tylko pod opieką dorosłych.

– Kluczowa zmiana, którą dzisiaj wdrażamy to szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne. To bardzo ważne, żeby przerwać łańcuch transmisji – mówił premier podczas dzisiejszej konferencji.

Ważna zmiana czeka również branżę gastronomiczną. Od jutra działalność lokali ograniczona zostaje jedynie do wynosów i dowozów. Ten zakaz ma obowiązywać przez 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia, jeśli przez ten czas nie zostanie odnotowany spadek zakażeń.

– O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown – zaznaczał Mateusz Morawiecki. – Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni i dochodzi do częstych zakażeń

Zabronione zostają także spotkania w grupach większych niż 5 osób. Wyjątek stanowią tu osoby mieszkające razem lub spotykające się w celach zawodowych.

Dodatkowe zasady wprowadzono w celu ochrony seniorów. Zawieszona zostaje działalność sanatoriów (z wyjątkiem obecnie trwających turnusów). Osobom powyżej 70 roku życia zaleca się ograniczenie przemieszczania się, za wyjątkiem pracy, niezbędnych potrzeb lub uczestnictwa w kulcie religijnym. Ponadto, uruchomiony zostaje Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

– Korpus poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, WOT czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, żeby zachęcić wszystkich seniorów, a zwłaszcza tych powyżej 70 roku życia, żeby zostali w domach – dodawał Mateusz Morawiecki.

– Obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach szybszych niż wiosną – podkreślał premier.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *