Prezydent: epidemia w naszym mieście postępuje

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Już od ponad trzech tygodni Toruń zmaga się z epidemią koronawirusa. Każdego tygodnia zwiększa się liczba zakażonych osób. W chwili obecnej COVID-19 potwierdzono u 59 osób na terenie Torunia i powiatu toruńskiego. 685 osób przebywa na kwarantannie, w tym 30 osób w kwarantannie zbiorowej.

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski nawiązał do sytuacji w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. Próbki do badań w kierunku koronawirusa pobrano od 241 osób. Na chwilę obecną wynik dodatni potwierdzono u 38 osób, z czego 14 chorych to pacjenci szpitala. 153 wyniki są ujemne, na kolejnych 50 trzeba jeszcze poczekać. Od 31 marca został wyłączony Oddział Hematologii. Od 4 kwietnia nie funkcjonuje także poradnia urologiczna. Osiem oddziałów szpitala nadal działa bez przeszkód. Przebywa na nich 68 osób.

Toruński Szpital Miejski zgłasza zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej, takie jak maseczki, kombinezony, przyłbice, płyny dezynfekujące, gogle, fartuchy barierowe. W celu pozyskania tych artykułów szpital uczestniczy w grupie zakupowej, animowanej przez Urząd Wojewódzki. Na cel tych zakupów miasto przekazuje 300 tys. zł – informuje prezydent Michał Zaleski.

Prezydent poinformował także, że Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu nawiązał współpracę z Instytutem Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. Celem podpisanej umowy jest skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań w kierunku koronawirusa. Umowa przewiduje wykonywanie badań na podstawie wymazów, przekazanych bezpośrednio przez szpital do bydgoskiego instytutu. Zlecenia na dokonanie wymazów mają być kierowane bezpośrednio przez dyrektora szpitala w uzgodnieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Chciałabym podkreślić, że sytuacja epidemiczna w Szpitalu Miejskim w Toruniu jest pod kontrolą – zapewnia prezydent Michał Zaleski.

Planowe przyjęcia do szpitala zostały wstrzymane 13 marca. Ograniczenia w funkcjonowaniu objęły też inne jednostki, m.in. Miejską Przychodnię Specjalistyczną. Przykładowo, Podstawowa Opieka Zdrowotna realizowana jest w tym miejscu w systemie teleporad. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Hospicjum Światło, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Światło, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Nadzieja funkcjonują w ramach swoich możliwości i potencjału. Rodzinne Domy Dziecka i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze także zapewniają instytucjonalną i osobową opiekę dla ponad 400 wychowanków.

Prezydent Zaleski potwierdził, że na wyniki badań w kierunku koronawirusa oczekuje kilka osób z noclegowni dla mężczyzn im. św. Brata Alberta.

Policjanci do tej pory interweniowali w 30-stu przypadkach, dotyczących niedopuszczalnego gromadzenia się, co doprowadziło do wystawienia 6 mandatów, a 5 spraw zostało skierowanych do sądu. Przestrzegania reguł stanu epidemii aktywnie pilnuje także Straż Miejska.

Na konferencji pojawiła się także kwestia systemu udostępniania lokali dla lekarzy i personelu medycznego, którzy nie chcą narażać swoich bliskich na ewentualne zakażenie. Prezydent odwołał się do miejsc noclegowych, udostępnionych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Hotelu Uniwersyteckim.

Prezydent zapewnił także, że rozpoczęła się już dezynfekcja przystanków komunikacji miejskiej. Jednocześnie zaapelował do właścicieli nieruchomości o to, aby dezynfekować często dotykane powierzchnie takie, jak klamki czy przyciski w windzie.

Na koniec konferencji padło pytanie, czy znana jest już lista zadań lub inwestycji, które nie będą w tym roku finansowane w związku z panującą epidemią oraz czy na takiej liście znajdzie się budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Nie tworzymy jeszcze takiej listy cięć. W tej chwili analizujemy oszczędności, jakie posiadamy, aby realizować główny cel, jakim jest udział finansowy miasta w zwalczaniu epidemii i wspieranie przedsiębiorców. W tym kierunku pracujemy. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że cięcia, ograniczanie kosztów i zmniejszenia wydatków będą konieczne. Jestem jednak przekonany, że aby gospodarka mogła funkcjonować, potrzebne będą inwestycje – odpowiada prezydent Michał Zaleski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *