Prezydent Zaleski apeluje do wicepremiera Gowina. “Nie można dopuścić do ich upadku!”

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W grudniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rządowe wsparcie dla branży turystycznej działającej w obszarze samorządów z południa Polski. To nie spodobało się prezydentowi Michałowi Zaleskiemu, który jeszcze pod koniec roku zaapelował do premiera o objęcie wsparciem także pozostałej części kraju. Brak reakcji ze strony rząd spowodował ponowienie apelu prezydenta. Tym razem Michał Zaleski zwrócił się jednak do wicepremiera i ministra rozwoju Jarosława Gowina.

Prezydentowi Zaleskiemu wyraźnie zależy na wsparciu ze strony rządu. Kolejny apel o objęcie pomocą ośrodków turystycznych spoza południa kraju jest tego najlepszym dowodem. I trudno się temu dziwić, bo pandemia kosztowała Toruń wiele. Tym razem nie Mateusz Morawiecki, a Jarosław Gowin jest adresatem apelu.

– Zapowiedzi wsparcia powiatów i gmin turystycznych tylko na południu Polski są w mojej ocenie rażąco niesprawiedliwe dla pozostałych miejscowości z rozwiniętym sektorem turystycznym, bo straty spowodowane zamknięciem branży ponoszą także np. hotelarze, restauratorzy, sprzedawcy pamiątek czy przewodnicy turystyczni choćby w Toruniu – argumentuje swoje zdanie prezydent Michał Zaleski.- Pozwalam sobie zwrócić uwagę, że restrykcje związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2 równie głęboko dotykają przedsiębiorców i podmioty działające w branży turystycznej w całym kraju! Reprezentując Toruń jako jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych województwa kujawsko-pomorskiego oraz Rzeczypospolitej, a jednocześnie ważną destynację turystyczną w skali Europy, proszę o objęcie zapowiadanym wsparciem finansowym Rządu RP podmiotów działających w sektorze turystycznym, także w naszym mieście.

Prezydent zwrócił wicepremierowi uwagę na fakt, że Toruń jest miastem turystycznym i znacząco ucierpiał w wyniku pandemii. Wymienił także działania, jakie zostały podjęte w ramach programu pomocowego “Toruń dla przedsiębiorców”, który miał choć w części zrekompensować straty sektora związanego z turystyką.

– W roku 2019 nasze miasto odwiedziło prawie 2,5 mln turystów, zarówno krajowych jak i zagranicznych, a Starówka przez cały rok tętniła życiem. Goście licznie korzystali z usług oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców, nie tylko z noclegu czy gastronomii. Odwiedziny naszego miasta w 2020 roku szacujemy na zaledwie 0,8 – 1 mln osób. To dramatycznych spadek przychodów branży turystycznej. Widać to chociażby na tym przykładzie – według GUS w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2019 roku z miejsc noclegowych w Toruniu skorzystało niemal 230 tysięcy osób, a w analogicznym okresie 2020 roku tylko 120 tysięcy osób – czytamy w apelu prezydenta. – Dlatego pomoc finansowa dla przedsiębiorców z naszego miasta jest równie ważna i potrzebna jak pomoc dla przedsiębiorców z miejscowości górskich. Nie można dopuścić do ich upadku!

Tagged

3 thoughts on “Prezydent Zaleski apeluje do wicepremiera Gowina. “Nie można dopuścić do ich upadku!”

  1. Niczego nie załatwimy apelami, petycjami itp. Co jednak mogą zrobić władze miast, gmin, działając w sytuacji ogòlnej, ktòra determinuje wszystko? Rząd, samorządy, ochrona zdrowia, przedsiębiorcy, społeczeństwo-wszyscy chcą by było lepiej. Rzeczywiście spadek 40-60°/。dla miasta to sytuacja poważna. Rząd robi swoje ile może, natomiast wspòlna praca organizacji przedsiębiorcòw i zrzeszeń miast polskich, jest obecnie KONIECZNOŚCIĄ. Taka wspòlna konferencja zrzeszeń miast i organizacji przesiębiorcòw, może dać impuls do odbudowy dziełalności gospodarczej. Proszę więc wziąć poważnie pod rozwagę taki model postępowania.

  2. to nie jest Prezydent samodzielny. Po tym jak chłodno odniósł się do Otwarcia restauracji w czasie Fałszywej Pandemii. My nie chcemy ochłapów od masona Gowina i Morawieckiego Pinokia Za Miskę Ryżu….. tylko chcemy normalnie pracować, zarabiać i dawać pracę innym Rodakom.

  3. Brak jest poparcia apelu Pana Prezydenta przez Pana Tomasza Organka. Może on być, jeśli nie decydujący, to istotny w udzieleniu wsparcia finansowego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dla Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *